FOTO: infobijeljina.com

Tropske temperature teško podnose i životinje. Stoka se brzo umara, sklanja u hlad, pije više vode, a manje jede, zbog čega trpi proizvodnja.

Na velikim farmama sistemi za rashlađivanje rade 24 časa dnevno, a veterinari imaju pune ruke posla jer u slučaju toplotnog udara posljedice mogu biti kobne. 

Uprkos stalnom rashlađivanju i prilagođenoj ishrani zbog visokih temperatura i vlažnosti vazduha, dnevna proizvodnja mlijeka na PD "Semberija" pala je sa 9.600 na 8.000 litara. Vlasnik ovog poljoprivrednog dobra Branimir Andrić kaže da se o zdravstvenom stanju životinja u ovim ekstremnim uslovima mora voditi računa.

- Imali smo nekoliko toplotnih udara, ali zahvaljujući poduzetim mjerama uginula nam je samo jedna životinja. Imajući u vidu da imamo 400 visokomuznih grla, to je, rekao bih, prihvatljiv procenat. Ni bikovi ne dobijaju na kilaži. Ne napreduju nego održavaju fiziološki status. Naši ventilatori rade i danju i noću. Borimo se svim silama da očuvamo i zaštitimo naše životinje – kaže Andrić za portal InfoBijeljina. 

Smanjena produktivnost, postotak gravidnosti ili uginuće, rezultati su tropskih vrućina i na farmama svinja koje nemaju znojne žlijezde, teško se hlade i podložne su toplotnom udaru, te veterinari imaju povećan broj intervencija. 

Dr veterinarske medicine Boris Cvijetinović kaže da vrućine poseban problem stvaraju  visokosteonim i visokosuprasnim grlima jer stvaraju respiratorne tegobe i mogu da budu uzrok pobačaja. 

- Stalno rashlađivanje objekata, dovoljne količine vode, pojačano čišćenje štala koje ne bi smjele biti pretrpane u ovim vrelim danima. U periodu najviših temperatura stoku skloniti sa ispaše, a u nedostatku prirodnog hlada napraviti improvizovani objekat radi zaštite od sunca - savjetuje ovaj stručnjak. 

I kućni ljubimci trpe. Vlasnici moraju voditi da životinje uvijek imaju dostupnu vodu a stručnjaci preporučuju da se ona mijenja na nekoliko sati kako bi se izbjegao razvoj bakterija. Stručnjaci im savjetuju da pse šetaju u ranim jutranim satima ili kasnim večernjim kao i da posebnu briga vode o šapicama. Svi koji imaju tu mogućnost svojim ljubimcima bi trebalo da rashlade prostorije u kojima borave. I najvažanije da prate njihovo zdravstveno stanje pa ukoliko primjete bilo šta neobično, savjet potraže od veterinara.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )