Visoke dnevne temeprature brinu i farmere. Zbog tropskih vrelina smanjena je proizvodnja mlijeka.
Na farmi Drage Tomića iz Amajlija je oko 60 krava. U muži je 40 grla, a dvadesetak životinja se koriste za reprodukciju i poboljšanje genetskog materijala. Dnevno se u ovim ekstremnim temperaturnim uslovima proizvede oko 700 litara mlijeka. A godišnji prosjek je 900 litara. Kako bi sačuvao zdravlje životinja, ovaj farmer preduzima sve neophodne mjere.
- Štale u kojima držimo grla neprekidno provjetravamo, uključili smo i ventilatore koji raspršuju vodu i tako rashlađuju prostor. Stanje stoke prati i veterinari čije savjete primjenjujemo, tako da za sada problema nema. Tek kad zahladni akcenat će nam biti povećanje dnevne proizvodnje – kaže Tomić za portal InfoBijeljina.
Mlijeko predaju gradačačkoj mljekari koja litar otkupljuje za 90, odnosno 95 feninga u zavisnosti od klase. Dragocjena im je i premija od Ministarstva poljoprivrede RS koja iznosi 25 feninga.
- Premija bi mogla bi biti i veća. Nekih 30 do 35 feninga bi po našoj procjeni bilo realno, ali šta je tu je. Najvažnije je da je redovna isplata. A naše Ministarstvo poljoprivrede zaista vodi računa o tome i sve pohvale za ažurnost - kaže Tomić.
Tomići na vlastitom imanju proizvode hranu za farmu. Obrađuju 80 hektara oranica, a siju kukuruz, pšenicu i lucerku.
- Prošle godine smo imali sušu. Pa je kvalitet kabaste hrane bio loš. Nije bilo dovoljno zrna u silaži nego je većinom bila zelena masa. A kad je hrana loša, ne možete očekivati ni dobre rezultate. Nadamo se da će i koncentrovana hrana pojeftiniti – kaže Tomić za InfoBijeljinu.
Iako poljoprivrednu proizvodnju prate brojni problemi, Tomići nisu nezadovoljni. Kažu da se mora dosta raditi i ulagati u mehanizaciju, ali da se od poljoprivrede može solidno živjeti. Mora se svaštariti. Malo ratarske kulture, malo stoka. Jedne godine suša, jedne poplave, ali nekako se teškoće prevaziđu. Dvoje djece, supruga i ja smo se opredijelili da ostanemo u ovom domaćinstvu. I dok možemo radićemo. Jer grijeh bi bio da napustimo sve ovo i dozvolimo da nam oranice zarastaju - poručuje Tomić.
Tomići bi povećali proizvodnju ali im problem predstavlja nedostatak obradivog zemljišta, tako da za sada broj muznih grla u štalama ostaje isti.