FOTO: Nezavisne

Resoru za veterinarstvo Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske svake godine bude prijavljen veliki broj trihinoznih svinja, a uglavnom su to divlje svinje sa šireg prostora Srpske, ističe za "Nezavisne" Darko Despotović, specijalista epidemiolog u oblasti veterinarstva i rukovodilac Službe za prijem uzoraka u Veterinarskom institutu RS "Dr Vaso Butozan".

Kako kaže, najveći broj prijavljenih pozitivnih životinja je sa područja Doboja i Istočnog Sarajeva.

"Ali, ne možemo isključiti nijednu regiju Srpske od moguće pojave trihinoze kod životinja i ljudi. Trihinoza kod ljudi može izazvati teško oboljenje, pa i smrt", ističe Despotović te dodaje da se prenos ove parazitoze sa životinja na ljude uspješno sprečava pretragom mesa na larve trihine.

"Ovu pretragu osim Veterinarskog instituta RS 'Dr Vaso Butozan' rade sve veterinarske organizacije čiji su veterinari u Institutu prošli obuku o pretrazi mesa na larve trihine digestivnom metodom koja se smatra potpuno pouzdanom metodom. Cijena pretrage je od 12 do 18 KM, što ne predstavlja veliki izdatak za otklanjanje rizika po zdravlje ljudi", rekao je Despotović.

Navodi da se od sredine novembra kolju svinje uzgojene za tradicionalno pripremanje suvog mesa, kobasica i dr. mesnih delicija, dok oni koji kolju svinje na svom imanju imaju zakonsku obavezu da ispitaju meso na prisustvo larvi trihine.

"Kod stanovništva u Republici Srpskoj pretraga svinjskog mesa na larve trihine postala je dio kulture života. Zbog uspješnog prekida lanca infekcije pretragom mesa sve je manje izbijanja trihinoze kod ljudi. U javnosti zbog toga dolazi do privida da je trihinoza 'nestala' i da je danas pretraga na trihinu možda nepotreban trošak. Zbog toga, napominjemo da je trihinoza još aktuelna parazitska bolest koja stalno prijeti zdravlju ljudi", ističe Despotović.

Opomenuo je i one koji kolju životinje na svojim imanjima da je veliki broj seoskih svinja i preživara inficiran pantljičarama kanida, od kojih je Tenia echinococcus opasna zoonoza.

"Zato je potrebno u slučaju uočavanja vodenih mjehurova i cista po serozama unutrašnjih organa zaklanih životinja takve promjene prijaviti nadležnoj veterinarskoj organizaciji. Organe sa ehinokoknim mjehurima je neophodno spaliti ili zakopati nakon prokuvavanja. Ni slučajno takve organe ne treba bacati sirove ili ih davati psima, jer će ti psi postati opasnost za zdravlje ljudi. Nosioci ove trakavice mogu biti i lisice, šakali i vukovi. U kanidima koji pojedu ove mjehurove razviće se trakavice čija jaja će izbacivati fecesom i koja se mogu lako naći i na njihovoj dlaci, ali i na voću i povrću koje raste prizemno ili se koristi sa zemlje", naveo je on.

Dodaje da se kod ljudi, kao i kod svinja i preživara, na raznim organima razvijaju mjehurovi u kojima plivaju skoleksi pantljičara i koji mogu da usljed rasta mehaničkim pritiskom oštete funkciju organa na kojem se nalaze.

"Radi se o podmukloj bolesti jer se ovi mjehurovi sporo uvećavaju i rastu godinama, a posljedice mogu biti teške jer se mogu naći na jetri, plućima, pa i mozgu", naglasio je Despotović.

Podsjećamo, krajem novembra su na području opštine Pale zabilježena dva slučaja prisustva trihine u mesu divljači. Kako je tada rečeno Srni u Veterinarskoj stanici "Zoo-vet" u ovom mjestu, divljač je ulovljena nedaleko od Pala i u Gosini, a ova stanica je u obavezi da prati stanje divljači na terenu s obzirom na to da pokriva područje opština Pale i Istočni Stari Grad.

"Veterinarska stanica odradila je svoj dio posla i, u skladu sa zakonom, zaraženo meso divljači je uništeno spaljivanjem i zakopavanjem, budući da trihina može dugo da živi u leševima i ostacima mesa", navedeno je tada iz ove stanice.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )