FOTO: null

Udruženje "Prijatelji Ilijaša" održalo je javnu tribinu kako bi ukazali na značaj očuvanja životne sredine, budući da na području Semberije ima oko 20 divlji deponija.

Oni su naveli da se smetlišta najčešće nalaze na prilazima gradu, šljunkarama i rubovima seoskih mjesnih zajednica. Na problem nelegalnog odlaganja otpada, koje ugrožava životnu sredinu i zdravlje ljudi, ukazuju i nadležna preduzeća, institucije i udruženja građana. U Udruženju „Prijatelji Ilijaša“ navode da je potrebno da se podigne svjest građana, koji su i najodgovorniji za čistoću sredine u kojoj žive. Predsednik Udruženja Milenko Zupur ističe da građani ne mogu lako uticati na ekonomski prosperitet i unapređenje privrednog ambijenta ali mogu na to u kakvoj sredini žive.

– Moramo misliti i o budućnosti naše djece i kakvu im Zemlju ostavljamo - kaže Zupur.

Ekolozi upozoravaju da bez povećanja svjesti kod ljudi i bolje saradnje komunalne policije sa mjesnim zajednicama, kao i rigoroznog kažnjavanja nesavjesnih osoba, nema napretka.

Članovi Udruženja za zaštitu životne sredine "Eko put" svake godine očiste nekoliko ovakvih lokacija. Predsednica tog Udruženja Snežana Jagodić Vujić kaže da su prošle godine, u aprilu, čistili kanal Dašnicu.

- Izvukli smo nekoliko tona kabastog smeća. Samo čišćenje ne doprinosi životnoj sredini ako je ne zaštitimo. To se može, nažalost, samo drakonskim novčanim kaznama - smatra Jagodić Vujić.

Zamjenik direktora "Komunalca" Milorad Stjepanović rekao je da je ovo preduzeće, koje se bavi sakupljanjem i odvozom otpada, pokrilo oko 85 odsto teritorije grada čime je u velikoj mjeri smanjeno nastajanje divljih deponija. Navodi da se odvoz smeća mora organizovati i u sredinama u kojima postoje korisnici koje ne koriste ovu uslugu.

– Cilj nam je da sa svima napravimo ugovor. Tako povećavamo profitabilnost preduzeća, ali smanjujemo mogućnost da nesavjesni građani bacaju smeće na mjesta koja za to nisu predviđena - kaže Stjepanović.

Načelnik Odjeljenja za stambeno - komunalne poslove i očuvanje životne sredine Tomica Stojanović rekao je da je i gradska uprava agažovana na zaštiti životne sredine u Bijeljini.

- Mjenjamo oštećena i polomljena stabla sa novim sadnicama, osvježavamo zelene površine i cvjetnjake. Rezultate daje i mjerenje aerozagađenja na tri lokacije. Zaštiti životne sredine doprinose i dva velika projeta, a to su gasifikacija i proširenje toplovodne mreže – rekao je Stojanović.

Kazne od 500 do 2.000 KM

Iz Komunalne policije smatraju da je rješenje moguće jedino ako se i građani aktivno uključe, jer je inspektorima potrebna pravovremena i tačna informacija, ali i podrška pri dokazivanju počinjenog djela. Podsećaju i da su za nepropisno odlaganje otpada zaprjećene kazne od 500 do 2.000 maraka.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )