Prema mišljenju stručnjaka za ishranu, postoji nekoliko namirnica koje treba jesti samo dok su tople i nikada ih ne bi trebalo podgrijavati. Razlog je sasvim opravdan.
Potencijalno opasne bakterije i hemijske promjene mogu dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema.
Nutricionista Harini Bala objasnila je dva glavna razloga zašto je bolje izbjegavati podgrijavanje određene hrane.
„Prvo, zagrijavanje hrane može da izazove promjene u hemijskim jedinjenjima, koja mogu osloboditi toksične supstance povezane sa problemima kao što je oštećenje bubrega.
S druge strane, kada se hrana ohladi prije ponovnog zagrijevanja, to može podstaći rast otpornih bakterija kao što su E. coli i Listeria, što može da izazove ozbiljne bolesti“, rekla je ona na i navela koje tri namirnice ne treba da podgrijevamo.
Špinat
Špinat je na vrhu liste namirnica koje nikada ne treba podgrijavati. Bala objašnjava da špinat sadrži oksalnu kiselinu, koja je u sirovom stanju bezopasna. Međutim, kada se špinat zagrije, kristališe oksalna kiselina, koja može postati toksična. U velikim količinama, ova supstanca može povećati rizik od kamena u bubregu.
Pored toga, špinat sadrži nitrate koji se, kada se zagriju, pretvaraju u nitrite. Ove hemikalije su povezane sa povećanim rizikom od razvoja bolesti crijeva.
Takođe, špinat može biti idealno mjesto za razvoj bakterije listerije, koja izaziva trovanje hranom. Listerija može izazvati simptome kao što su groznica, glavobolja, ukočen vrat, konfuzija, pa čak i napadi.
Čaj
Iako mnogi uživaju u čaju, njegovo podgrijavanje takođe nosi rizike. Kako tvrdi nutricionista, podgrijevanjem čaj može postati gorak jer se povećava količina tanina – kiselih materija koje čaju daju specifičan ukus.
Pored toga, zagrijvanjem se mogu aktivirati bakterije u čaju. Dakle, osim što će vaš čaj imati lošiji ukus, može postati potencijalno nebezbjedan za konzumiranje.
Riža
Harini smatra da je najopasnija hrana za podgrijavanje upravo riža. Kada se kuvana riža ohladi, može da sadrži bakteriju otpornu na toplotu Bacillus cereus. Zbog toga, iako zagrijevanje ne uklanja uvijek bakterije, one i dalje mogu biti prisutne i izazvati trovanje hranom. Simptomi uključuju povraćanje, dijareju i bol u stomaku.
Stručnjaci savjetuju da ako planirate da jedete rižu sljedećeg dana, odložite ga u frižider u roku od dva sata nakon kuvanja, u hermetički zatvorenoj posudi. Ako ga ostavite napolju, šanse da se Bacillus cereus razvije drastično se povećavaju.
Čuveni slučaj koji je prošle godine privukao pažnju medija bila je smrt 20-godišnjeg muškarca iz Belgije koji je preminuo nakon što je jeo rižoto koji je pet dana bio na stolu. Prema obdukciji, smrt je uzrokovana stanjem izazvanim bakterijom Bacillus cereus, što može dovesti do otkazivanja organa.
Iako ostaci mogu biti zgodni, važno je biti oprezan kada je u pitanju ponovno zagrijevanje. Ako ste špinat, rižu ili čaj već sačuvali za kasnije, možda biste željeli da razmislite o njihovom podgrijavanju i rizicima koje sa sobom nose, prenosi AntenaM sa portala Index.hr.
Da biste izbjegli opasnosti, pridržavajte se savjeta nutricionista i uvijek obratite pažnju na pravilno skladištenje namirnica.