FOTO: Pixabay

Za tri godine cijene usluga i proizvoda široke potrošnje u Srpskoj su porasle i do gotovo duplo.

Tako je u decembru 2021. školska sveska koštala 0,72 KM, a u istom mjesecu 2024. cijena joj je bila 1,41 KM, što predstavlja rast od 96 odsto.

Informacije o ovom i nizu drugih poskupljenja objavljene su na društvenim mrežama i tačne su, pokazuju podaci Republičkog zavoda za statistiku.

Nije poskupljivala samo roba, nego i usluge, pa je tako muško šišanje, naravno u prosjeku, sa 5,86 poskupjelo na 10,98, odnosno za 87 odsto. Na spisku proizvoda kojima su najviše rasle cijene našao se i negašeni kreč, čije je cijena od decembra 2021. do istog mjeseca 2024. otišla sa 0,20 na 0,36 KM po kg, odnosno za 80 odsto.

Još jedna usluga kojoj je vrtoglavo skočila cijena je i vanjsko pranje auta - sa 5,59 na 9,98, odnosno za 79 odsto. Toaletni sapun je po kilogramu sa 10,83 "otišao" na 19,14, ili, kada to pretvorimo u procente, cijena mu je porasla za 77 odsto.

Kilogram paradajza je sa 2,47 poskupio na 4,22 KM, što predstavlja poskupljenje od 71 procenat, a kilogram kupusa, umjesto 1,18, koštao je 1,90, odnosno poskupio je za 61 odsto.

Pakovanje toalet papira je sa 3,18 "otišlo" na 5,09, pa je za taj proizvod riječ o rastu od 60 odsto. Junetina sa kostima koštala je 9,73 i poskupjela je na 15,29 KM, što predstavlja skok od 57 odsto.

So je sa 0,84 poskupjela na 1,31, odnosno za 56 procenata, mlijeko sa 1,51 na 2,30, tj. za 52 odsto, a kafa sa 14,88 na 22,64, odnosno za 52 odsto. Ali, ni to nije sve, jer u konkretnom slučaju riječ je o desetinama vrsta robe i usluga koje su u Srpskoj vrtoglavo poskupjele unazad tri godine.

Nedeljka Neška Ilijić, izvršna direktorica Udruženja građana "Oaza" Trebinje, kaže da se životni standard u tom periodu jako pogoršao.

"Samo za zadnjih mjesec dana opet je sve poskupjelo. I juče sam nešto gledala, ma svaki dan je ista situacija. Potrošačka korpa sve je skuplja i sve veća su zaduženja građana. Platama je nemoguće sebi priuštiti osnovne životne namirnice. A gdje je, recimo, ono što treba djeci za školu, kao što su patike, iz kojih oni brzo izrastaju i slično", rekla je Ilijićeva za "Nezavisne novine".

Božana Radomir, saradnica za ekonomska pitanja u Savezu sindikata Republike Srpske, ističe da je sindikalna potrošačka korpa u decembru 2021. iznosila 2.032 marke, a u istom mjesecu 2024. bila je 2.666 maraka.

"U pitanju su proizvodi i usluge koji su neophodni jednoj četvoročlanoj porodici na mjesečnom nivou da zadovolji onaj osnovni nivo potreba, gdje spadaju prehrana, stanovanje, režijski troškovi, prevoz, odijevanje i tako dalje. Evidentno je da je sindikalna potrošačka korpa u decembru 2024. godine bila na nivou koji je najveći do sada", istakla je Radomirova za "Nezavisne novine".

Kada je u pitanju segment prehrane, prema riječima naše sagovornice, na kraju 2021. godine  izdvajalo se oko 800 maraka, a u decembru 2024. troškovi su iznosili 1.214 KM.

Milorad Dodik, predsjednik Srpske, potvrdio je u četvrtak da postoje određena ponašanja na tržištu koja nisu u skladu sa tržišnim kretanjima.

"Upoznati smo da Vlada preduzima mjere i da će nadležno ministarstvo sprovesti mjere kontrole cijena", rekao je Dodik. Podsjetimo, građani su se i početkom ove godine našli na udaru brojnih poskupljenja. Zbog toga su organizovani i bojkoti trgovina, kako u BiH, tako i u regionu. Facebook grupa BOJkot.ba najavila je da će 14. februara biti održan treći bojkot trgovina u BiH. 

"Racionalizujte potrošnju ostalim danima. Izbjegavajte kupovinu lako kvarljivih proizvoda. Izbjegavajte kupovinu artikala koji su najviše poskupjeli, potražite alternative. Kupujte samo nužne namirnice. U petak ne kupuj ništa. Budi dio promjene", poručili su iz ove grupe.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )