FOTO: null

Navršile su se tri godine od kada su Republiku Srpsku pogodile katastrofalne poplave u kojima je nažalost bilo i ljudskih žrtava, a materijalna šteta mjeri se stotinama miliona maraka.

Najteže je bilo u Šamcu, Doboju i Bijeljini.

U obnovu vodozaštitnih objekata, infrastrukture, privrednih i stambenih objekata uloženo je više od stotinu i pedeset miliona maraka Fonda solidarnosti Republike Srpske, i još toliko novca stranih donatora i kreditora.

Bukvalno preko noći voda je odnijela sve što je sticano generacijama. U domaćinstvu Rikanovića uništeno je 27 hektara usjeva, a ukupna šteta procijenjena je na 111.000 maraka.

"To je Bože sačuvaj, nevjerovatno. To ja nikad nisam mogao zamisliti da ovakvo čudo od poplave može da bude. Sad bih reagovao ranije. Nije meni bilo lako natovariti goveda, sad bih odveo dok je suvo, pa neka se polomi što se polomi, a kući ne bih ni prilazio dok sve ne prođe", rekao je Radiša Rikanović iz Brodca.

U Semberiji je poplavljeno oko 6.500 kuća, 5000 poljoprivrednih gazdinstava i više od 500 privrednih objekta, a direktna materijalna šteta bila je 151 milion maraka.

"Ja sam bio sve izbacio napolje, i poslije došli kamioni i odvezli, kauče, regale, radni sto, šta ja znam sve što postoji u kući , frižideri, zamrzivači, sve otišlo, nema ništa", rekao je Živan Đukić.

Poplave su u opštini Šamac pričinile štetu od 100 miliona maraka. Na farmi Borojevića stradalo je 340 goveda, a uništen je i pogon za proizvodnju stočne hrane. Ukupna šteta bila je 4 miliona maraka.

"Danas poslije tri godine, ja mogu reći prije svega zbog pomoći prijatelja, pomoći društvene zajednice, aktivnim učešćem svih članova moje porodice i svih radnika moje firme, ja mogu reći mi smo ponovo stali na noge", istakao je Čedomir Borojević.

U Doboju je vodena stihija odnijela 11 ljudskih žrtava i oštetila 2.890 stambenih jedinica i 950 privrednih objekata. Vlada Republike Srpske i međunarodne organizacije uložile su 35 miliona maraka u obnovu Doboja.

"Strašno, vidiš ide prema tebi val, veliki, bukti,a da ideš, ne znaš kud ideš", rekao je Mina Karahmet. 

"Val je išao, možda jedno, kad je meni tako djelovalo sa tolike daljine, možda jedno četiri metra i to je znači za 15-20 minuta već je voda tu bila, kroz ovo naselje", izjavio je Žarko Stevanović. 

Odmah nakon razornih poplava počela je i sanacija najznačajnijih vodozaštitnih objekata. Na području Doboja, Šamca, Srpca, Gradiške, Bijeljine ugovoreni su poslovi vrijednosti 94 miliona maraka, a radovi će biti nastavljeni.

"Najznačajniji projekat ovdje u Bijeljini je izgradnja drinskog nasipa koji se planira u dužini od 33 kilometra i njegova vrijednost je oko 224 miliona maraka", izjavio je načelnik za upravljanje vodama JU "Vode Srpske" Miroslav Čvrtić

Pored sopstvenih sredstava, "Vode Srpske" ove poslove finansiraju i iz kredita Evropske investicione banke od 55 miliona evra i Fonda solidarnosti. Do kraja juna prošle godine Fond solidarnosti Republike Srpske prikupio je 152 miliona i 500.000 maraka. Podijeljeno je oko 20.500 vaučera za obnovu Srpske na kojima je plasirano 87 miliona maraka, a ostali novac korišćen je za sanaciju vodoprivrednih objekata, puteva, infrastrukture i javnih objekata.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )