FOTO: infobijeljina.com

U Bijeljini nikada veća potražnja za zanatlijama, kod kvalitetnih majstora termin se zakazuje i sedmicu unaprijed. I dok se broj preduzetnika stalno povećava, stari zanati polako izumiru, a podsticaji za privredu i dalje ne prate njen rast.

Zanatstvo u Bijeljini u usponu, kod dobrog zanatlije se čeka od sedam do deset dana.

Zanatstvo je već nekoliko godina unazad primarna preduzetnička djelatnost na području grada Bijeljina - 770 je aktivnih zanatskih radnji, dok je ukupan broj preduzetničkih radnji premašio 2.000. Godinama ima više prijavljenih, nego odjavljenih zanatsko - preduzetničkih radnji.

- Zaključno sa 31.12.2024. godine bio je aktivan 2.351 preduzetnik - broj koji imponuje i daje nadu da će preduzetništvo nastaviti da se razvija uprkos svim nedaćama. Dodatno nas raduje da je posljednjih nekoliko godina kad je u pitanju struktura djelatnosti zanatstvo na prvom mjestu, potom trgovinske radnje i na trećem mjestu svi vidovi agencija za intelektualne usluge - precizira Mile Stević, izvršni direktor GZPU "Preduzetnik" Bijeljina.

Mladi ljudi nastoje da sebi obezbijede egzistenciju, a preduzetništvo je, prema Stevićevim riječima, najsigurniji, najbrži i najefikasniji put za rješavanje problema nezaposlenosti.

- Ako volite svoj posao i ulažete u sebe i opremu i pratite savremene trendove u svojoj branši uspjeh ne može izostati. Kod uspješnog i dobrog zanatlije u uslužnom zanatstvu najavljujete se i čekate od 7 do 10 dana. Mi smo na raspolaganju svima koji su zainteresovani da se oprobaju u preduzetništvu. Spektar usluga našeg udruženja je širok, naša misija je da budemo spona između naših članova i institucija vlasti od lokalnog do republičkog nivoa. U saradnji sa članovima predlažemo rješenja problema. Uz plaćenu članarinu besplatno nudimo pravnu pomoć i zaštitu, uspostavljamo kontakte sa drugim srodnim udruženjima jer prava informacija je zlata vrijedna - kaže Stević za portal InfoBijeljina.

Stari zanati se nažalost gase, Bijeljina danas ima jednog užara, jednog čurčiju, samo jednog sajdžiju, a nekada su u glavnim ulicama bile po tri četiri radnje.

- Imamo pomake u sferi očuvanja narodne tradicije, izrade narodne nošnje. Imamo 21 radnju u oblasti starih i umjetničkih zanata, što je premalo za ovoliki grad. Krajnje je vrijeme da se Grad i društvena zajednica okrenu podršci i opstanku starih zanata. Iz Razvojne agencije imamo najavu javnog poziva podrške opstanku starih i umjetničkih zanata, takvih najava ima i iz resornog ministarstva. Nadam se da će ovi zanati opstati - naglašava Stević.

Preduzetništvu je, dodaje, potreban vjetar u leđa, a najznačajnija podrška su podsticaji.

- U Bijeljini imamo apsurdnu situaciju koja traje godinama, na koju ukazujemo. Semberija jeste žitnica, ali podsticaji u poljoprivredi su milion i po, a u kompletnoj privredi 550.000 - 600.000 maraka. To  je apsurdno, mora se iznivelisati i dovesti u identičan položaj. Koliko god nam je važna poljoprivreda, važna je i privreda - kaže Stević za InfoBijeljinu.

Gradska uprava Grada Bijeljina raspisala je Javni poziv za dodjelu podsticajnih sredstava za samozapošljavanje 30 preduzetnika kojima će biti bespovratno dodijeljeno po 5.000 KM. Sličan poziv u Udruženju "Preduzetnik" očekuju i od Razvojne agencije i Zavoda za zapošljavanje jer su podsticaji, kako ističu, način da se mladima da šansa, da uđu u preduzetničke vode i da se zaustavi njihov odlazak sa ovih prostora.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )