Tragična priča "najružnije žene na svijetu": Nije se plašila da postane predmet podsjmeha kako bi prehranila djecu
Izvor: nationalgeographic.rs
×
0
Podijeli
FOTO: AHMEDI_ELSAYED / TWITTER
Ovo je priča o tome kako je Meri En Bevan postala "najružnija žena na svijetu", kako bi izdržavala sebe i svoju porodicu.
Meri En Bevan nije uvijek bila "ružna". Rođena i živjela na londonskoj periferiji krajem 19. vijeka, a izrasla je u privlačnu mladu ženu.
Sve se promijenilo kada su počeli da se manifestuju simptomi rijetke bolesti koja je njeno lice izobličila do neprepoznatljivosti.
Ovo je priča o tome kako je Meri En Bevan postala "najružnija žena na svijetu", kako bi izdržavala sebe i svoju porodicu.
Rani život Meri En Bevan
Meri En Vebster je rođena 20. decembra 1874. u velikoj porodici na istoku Londona. Postala je medicinska sestra 1894. i udala se za Tomasa Bevana, farmera iz okruga Kent, 1903. godine.
Bevanovi su imali srećan život i brak i imali su dva sina i dvije ćerke. Nažalost, Tomas je iznenada umro 1914. godine, ostavljajući Meri sa četvoro djece da izdržava porodicu sa malim prihodima. Nedugo nakon što je izgubila muža, počela je da dobija simptome akromegalije, poremećaja koji karakteriše prekomjerna proizvodnja hormona rasta u hipofizi.
Akromegalija je rijetko stanje i danas može da se liječi ako se otkrije dovoljno rano. Međutim, tokom ranog 20. vijeka, Meri En nije imala načina da liječi ili spriječi to stanje. Njeno lice, šake i stopala ubrzo su se promijenili do neprepoznatljivosti.
"Najružnija žena na svijetu"
Nekoliko godina kasnije, jedna poznanica joj je rekla da se organizuje takmičenje za "Najružniju ženu". Meri En se nije uvrijedila, prijavila se na takmičenje i - pobijedila.
Njena pobjeda privukla je pažnju vlasnika putujućeg cirkusa. Znala je da će se njeno stanje samo pogoršavati, što će joj dodatno otežati da nađe i zadrži posao, sa čime je već imala problema. Odlučila je da svoj izgled iskoristi za dobrobit svoje djece. Zaposlila se u putujućem cirkusu, imala je redovnu platu i putovala je širom Britanije.
Nakon što je agentu poslala fotografiju napravljenu posebno za tu priliku, Meri En je pozvana da se pridruži postavi zabavnom parku Drimlend na Koni Ajlendu, tada jednoj od najvećih lokacija na svijetu gdje su se izvodile cirkuske predstave. Predstaviti nju kao atrakciju bila je ideja Vilijama H. Rejnoldsa i Semjuela V. Gumperca, ličnosti koje su obilježile istoriju cirkuskih predstava, koji su kasnije radio sa Harijem Hudinijem.
Nastupala je u takozvanom cirkusu nakaza zajedno sa Čovjekom sa lavljim licem, Zipom Pinhedom (čovjek sa kosom glavom) i Tetoviranom damom. Posjetioci "zemlje snova" mogli su da gledaju u funte postavljene na njene ogromne šake. Meri En se dostojanstveno držala tokom ponižavajućeg programa. Smješkala se i prodavala razglednice sa svojim likom na njima.
Kako su godine prolazile, Meri En Bevan je sve više privlačila publiku, pa čak i nastupala sa čuvenim Ringling Bros. and Barnum & Bailey show.
Ostvarila je svoj cilj i obezbijedila djecu, za samo dvije godine nastupa u Njujorku zaradila je 20.000 funti, što bi danas otprilike bilo 1,6 miliona dolara.
Bevan je imala prijatelje i u cirkusu, ali i van njega, a nalazila je vrijeme i za ljubav. Dok je nastupala u Medison Skver Gardenu 1929. godine, započela je romansu sa čuvarom žirafe poznatim kao Endrju.
Uprkos komentarima da je šminka na njenom licu neprikladna, ona je posećivala kozmetički salon u Njujorku gdje je išla na manikir i feniranje.
Meri En je uprkos poslu koji je podrazumijevao svakodnevno ponižavanje, živjela dostojanstveno i srećno. Radila na Koni Ajlendu do smrti. Umrla je 59. godini 26. decembra 1933. Njeno tijelo je vraćeno u Veliku Britaniju kako bi bila sahranjena na groblju Brokli i Lejdivel u jugoistočnom Londonu.