Mnoge škole u Srpskoj na razne načine pokušavaju da stanu u kraj upotrebi mobilnih telefona tokom nastave, ali đaci nerijetko ne poštuju nametnute zabrane, koje su, smatraju pojedini stručnjaci, pogrešne, jer su oni odlično sredstvo za učenje i djecu treba afirmisati da ih koriste za te svrhe, a ne za razbibrigu, kao što je danas slučaj.
Treba li zabraniti korišćenje mobilnih telefona u školama pitanje je o kojem se već duže vrijeme raspravlja, kako kod nas, tako i širom svijeta. Dio škola u Srpskoj već je posegnuo za potpunim ili djelimičnim zabranama korišćenja telefona tokom nastave. Jedni primjenjuju metodu da djeca telefone odlože u određene kutije prije časa, dok u drugim školama djeci ne dozvoljavaju da telefon vade iz torbe bez dozvole nastavnika.
Tamo gdje nema zabrana, tvrde upućeni, djeca telefone nerijetko koriste na času, snimaju se tokom malog odmora, koriste društvene mreže i slično.
Ove problematike nedavno se dotakao i prvi čovjek najvećeg grada u Srpskoj koji smatra da u školama treba da donesu nova pravila.
Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković ističe da mobilni telefoni moraju biti zabranjeni za vrijeme nastave, navodeći da ometaju proces učenja i narušavaju sigurnost u obrazovnim ustanovama.
S druge strane, predsjednik banjalučkog Centra modernih znanja i profesor na Fakultetu političkih nauka Nebojša Macanović smatra da je neophodno tražiti pristupe u školskom sistemu koji će zadovoljiti potrebe novih generacija koje se rađaju i odrastaju u digitalnoj eri.
Smatra da djecu treba učiti da koriste mobilne telefone za učenje.
- Samo govorimo o "Tik toku" i igricama, zabranjujemo i ograničavamo im telefone, a oni u nastavi, ako se uz pomoć određenih aplikacija djetetu objasni i nauči kako da ih koriste, mogu biti odlično sredstvo za učenje. Telefon se za te namjere u našim školama koristi svega tri odsto - tvrdi Macanović za "Glas".
U digitalnom svijetu sociolog Vladimir Vasić kaže da struka mora nastojati da mobilne telefone stavi u službu znanja i obrazovanja mladih.
- Naravno prateći uz to primarne, tradicionalne načine obrazovanja i pedagoške metode. Djecu treba više socijalizovati u digitalnom pravcu te im telefone, uopšteno digitalnu tehnologiju, ne treba predstavljati kao nužno zlo samo po sebi. Sama zabrana bez pokrića ima negativne efekte, kod djece se stvara odbojnost i podstiče nadmudrivanje između nastavnika i učenika - kaže Vasić za "Glas".
Potrebno je, priča Vasić, naći prihvatljiv model gdje telefoni neće narušavati proces nastave i prema kojem se mogu koristi tokom časa za potrebe sticanja znanja.
- Treba uvesti red kada i pod kojim uslovima ih djeca mogu koristiti, a sama zabrana upotrebe i nošenja telefona u 21. vijeku je nonsens, jer su telefoni dio đačke svakodnevice - ističe Vasić.
Predsjednik Aktiva direktora osnovnih škola regije Banjaluka Miroslav Popržen kaže za "Glas" da je upotreba mobilnog telefona u osnovnoj školi "Sveti Sava", na čijem je čelu, zabranjena prije tri godine.
- Telefon se u školi ne smije koristi izuzev u hitnim situacijama kada dijete od nastavnika zatraži dozvolu. Takođe ga mogu koristiti i kao nastavno sredstvo kad nastavnik procijeni i naši nastavnici to primjenjuju. U tom slučaju nije telefon nego nastavno sredstvo. Smatram da je to dobra kombinacija - kazao je Popržen za "Glas".
Nastavnici
Nebojša Macanović tvrdi da su udžbenici u Srpskoj i BiH često neprilagođeni uzrastu i potrebama učenika koji uče napamet bez razumijevanja većine stvari.
- Nedostaju metode demonstracije i ilustracije da se djeci prikaže i što bolje približi materijal. Mnogi nastavnici traže opravdanje da nemaju adekvatna pomoćna nastavna sredstva, ali imaju mobilne telefone koje mogu iskoristiti u nastavi kao didaktička sredstva. Mogu pronaći sve što učenicima treba pokazati - rekao je Macanović.