Teška, zahtjevna i izazovna godina, ocjenjuju semberski poljoprivrednici 2024. godinu. Dok podvlače crtu, sabiraju i oduzimaju, već kuju ambiciozne planove za novu proizvodnu sezonu.
Odustajanja nema, jer koliko god teško bilo, zahvaljujući podsticajima nadležnih, od poljoprivrede se, tvrde, može solidno živjeti. Agrarni budžet za 2025. ostaje isti, 180 miliona maraka, i biće raspoređen tako da svi budu zadovoljni.
Godinu koja je za nama obilježilo je neuobičajeno toplo proljeće, sušno ljeto, ranije obavljena sjetva kukuruza, kao i žetva pšenice. Muku su mučili i voćari i duvanari. Prosječan prinos hljebnog žita bio je pet tona, a na nekim parcelama i duplo veći. Podsticaji su djelimično "nadoknadili" gubitke. Ratari su, kažu, imali "računicu" za razliku od lani.
Pantelija Jovanović iz Međaša zadovoljan prinosom i kvalitetom pšenice.
- Navikli smo da jedne godine knjižimo gubitke, iduće dobitke. A raditi moramo. Ne smijemo dopustiti da nam oranice zarastaju u šikaru. Nije lako, ali moramo istrajati – kaže ovaj ugledni ratar.
Kada su padavine bile najpotrebnije kukuruzu nije pala ni kap kiše pa su prinosi bili šaroliki u zavisnosti od primijenjene agrotehnike, unijetih količina vode i kvaliteta zemljišta. Prosjek je bio od 4,5 do pet tona po hektaru, ali bilo je i onih koji su prošli mnogo bolje. Mikica Novaković iz Velike Obarske kaže da su presudan faktor u ovoj proizvodnji kvalitet zemljišta i mogućnost navodnjavanja.
- Klimatske promjene su ono s čim se suočavamo posljednjih decenija. I moramo se prilagođavati. A zemlji koliko daš, toliko i dobiješ – kaže Mikica za portal InfoBijeljina.
Ova godina bila je izazovna i za povrtare. Manji prinos, ali veće cijene. Kada od dobiti na pojedinim kulturama, koje su bile i petostruko skuplje u odnosu na lani, oduzmu izgubljeno na krompiru čiji je prinos bio drastično smanjen, optimistično će ući u novu proizvodnu sezonu.
Mladen Mitrović iz Crnjelova kod Bijeljine kaže da je proizvodnja povrća ove godine bila isplativija od proizvodnje ratarskih kultura.
- Borili smo se sa tropskim temperaturama, nedostatkom vode, bolestima. Neke kulture su "pretplatile" uloženo, a druge nisu opravdale ulaganja. Ali uvijek je tako. Nekad na kupusu izvučemo sezonu, a nekad zaoremo njivu pa ništa – kaže ovaj povrtar.
Voćari koji proizvode šljivu, breskvu i krušku uspjeli su da ostvare nadprosječne prinose. Šljiva dobrog roda i kvaliteta završila je na inostranom tržištu. Međutim, na jabuci je toplotni talas ostavio posljedice, pa je veći dio roda završio u preradi.
Bez navodnjavanja sve je teže održati i proizvodnju duvana, a na većini parcela u Semberiji to je nemoguće, za razliku od Posavine. Umjesto planiranih 340 tona suvog lista, preduzeće "Duvan" otkupilo je 250 tona. I kvalitet ubranoog duvana sa 200 hektara bio je lošiji u odnosu na lani, pa će biti manje plaćen od strane kupaca iz Evropske unije. Uprkos svemu, najavljeno je povećanje otkupne cijene i u 2025.
Svaka godina priča je za sebe i za uzgajivače svinja koji se još oporavljaju od pretrpljene štete izazvane afričkom kugom svinja. Uvoz im je i dalje najveća kočnica. Proizvođači mlijeka imali su problema da zbog suše obezbjede kvalitetnu silažu, osiguraju dobru mliječnost i preveniraju pojavu aflatoksina u mlijeku.
Iako ova godina nije obećavala i prije nekoliko mjeseci bila bi ocijenjena kao jedna od lošijih, obračunate podsticajne mjere govore drugačije, kažu u Ministarstvu poljoprivrede RS.
Resorni ministar Savo Minić kaže da su prema njihovoj evidenciji povećane količine proizvedenog voća i povrća, količine proizvedenog mlijeka, te su ozbiljnije posljedice izbjegli i stočari.
- Nije bilo ni manje zainteresovanih za nabavku mehanizacije i ostalih kapitalnih investicija. Godina nije bila izvanredna, ali smo na kraju zadovoljni i nastojaćemo da i ubuduće podržimo agrarni sektor koji je jedan od strateških pravaca razvoja Srpske - rekao je minister Minić za InfoBijeljinu.
I godina pred nama biće izazovna, temperature vazduha se povećavaju, a padavine smanjuju i neravnomjerno su raspoređene u toku vegetacionog perioda, pa će sezone biti ekstremno sušne ili sa izrazito velikim količinama padavina.
U budžetu za narednu godinu biće predviđen dio sredstava za interventne mjere u slučaju elementarnih nepogoda ili zaraznih bolesti, koja će u suprotnom na kraju godine biti iskorišćena za postojeće mjere.
Poljoprivrednici su, kažu da su uz adekvatnu podršku nadležnih, spremni da se uhvate u koštac sa svim problemima.