FOTO: srpskainfo.com

Cijene većine osnovnih životnih namirnica i goriva u Srpskoj dostigle su svoj istorijski maksimum, a poskupljenja koja se samo nižu i čiji se kraj ne nazire iz mjeseca u mjesec srozavaju životni standard građana.

Analiza Saveza sindikata RS pokazuje da je u januaru, u odnosu na decembar prošle godine, samo trošak prehrane za četvoročlanu porodicu porastao za 28 maraka, dok je prosječna plata u ovom periodu povećana za četiri KM. Trošak za hranu je u januaru 2022. iznosio 822, a u decembru prošle godine 794 KM, dok je unazad godinu dana porastao za 90 KM.
 
Zvanična statistika pokazuje da su, od početka prošle do početka ove godine, poskupile gotovo sve prehrambene namirnice, a da je najviše otišla cijena ulja, za čak 44 odsto u prosjeku. Cijena šećera je skočila za skoro trećinu, a između 13 i 15 odsto poskupili su hljeb, brašno, tjestenina. Značajno su otišle i cijene mliječnih proizvoda i mesa, dok je ubjedljivo najviše poskupilo povrće – neke vrste poput kupusa i krompira čak za duplo.
 
Poremećaji

Ono što zabrinjava jeste da su poskupljenja nastavljena i u februaru, a situaciju je dodatno ugrozio sukob između Rusije i Ukrajine, koji je već doveo do značajnih poremećaja i na našem tržištu. To se, u najvećoj mjeri, odrazilo na cijene goriva, koje su za samo nekoliko dana skočile za 40 feninga, pa je litar došao na skoro tri KM. Prošle sedmice poskupilo je i brašno, a vreća od 25 kilograma sada u prosjeku košta oko 26, dok je prije poskupljenja mogla da se nabavi za 23 KM.

Pekari poručuju da je neminovno i poskupljenje njihovih proizvoda, ali da se još ne zna kolike će posljedice pomenutog sukoba biti po nas.
 
– Pšenica je prije nekoliko dana u Srbiji otišla sa 280 na 320 dolara, a u Mađarskoj je 360 dolara po toni. Mađarska je već zaustavila izvoz, dok je Srbija nastavila istu mjeru. Ako poskupljenje sirovina nastavi ovim tempom, to će se preliti i na cijene hljeba kod nas – kaže za Srpskainfo predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS, Saša Trivić.
 
Prema njegovim riječima, pekari su najveći udar u pogledu poskupljenja sirovina doživjeli u decembru 2021.

– Očekuje se da se nastavi trend poskupljenja. Značajno je skočila i cijena goriva, što jeste teret, ali ne može biti izvor enormnih poskupljenja – poručuje Trivić.
 
Nastavak već viđenog

Trgovci objašnjavaju da je početak ove godine, u pogledu skokova cijena hrane i drugih proizvoda, samo nastavak poskupljenja iz 2021.

– Na to sve dešava se i sukob u Ukrajini, što je dodatno uozbiljilo situaciju. Mi nismo toliko zavisni o plinu, ali je kod nas značajno otišlo gorivo, što mora dovesti do skoka cijena kako hrane, tako i ostalih roba i usluga – upozorava za Srpskainfo predsjednik Asocijacije samostalnih trgovinskih radnji banjalučke regije, Bogdan Marjanović.
 
Prema njegovim riječima, već je otišla cijena brašna koje, kako ističe, u posljednje vrijeme građani najviše kupuju, a u pojedinim  radnjama došlo je i do nestašice određenih pakovanja.
 
– Tek treba da sačekamo da vidimo u kojoj mjeri će se drastični skok cijena goriva odraziti na nabavne cijene. U svakom slučaju, situacija nimalo nije jednostavna i treba očekivati značajnija poskupljenja hrane. Ona, naime, i sada poskupljuje svakodnevno, ali plašim se da će značajniji skok cijena tek uslijediti – ističe Marjanović.
 
Ekstra porez

Ekonomisti objašnjavaju da ćemo, zbog geopolitičke situacije u svijetu, sigurno imati problem u snabdijevanju žitaricama.

– Rusija i Ukrajina čine 30 odsto svjetske proizvodnje žitarica. Problem je što nemamo svoju proizvodnju žitarica, a imamo rafineriju koja ne radi, u kojoj nema prerade ulja i goriva. Problem je i što su ljudi određene robe panično počeli da kupuju, zbog čega i jeste, između ostalog, došlo do njihovog poskupljenja. U ovakvim situacijama potrebno je na ekstra profit uvesti ekstra porez – ističe za Srpskainfo ekonomista Zoran Pavlović.
 
Zbog divljanja cijena oglasili su se i iz institucije Ombudsmana za zaštitu potrošača u BiH, iz koje su domaćim vlastima poručili da donesu dodatne mjere neposredne kontrole cijena, uspostave održive mehanizme robnih rezervi i pojačaju ulaganje u razvoj domaće proizvodnje.
 
Vlada Srpske je odlučila da interventno nabavi određene vrste osnovnih životnih namirnica i naftnih derivata, uz napomenu da nema naznaka da bi u Srpskoj moglo da dođe do nestašice ovih roba.
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )