Ministar finansija Republike Srpske Zoran Tegeltija izjavio je da Vlada Srpske neće javnim novcem kupovati potraživanja koja su nadležni organi u Srpskoj proglasili sumnjivim i spornim.
"Stečajni upravnik `Birča` odbio je potraživanja Ukio banke, jer ih smatra spornim, odnosno da su nastala na osnovu fiktivnih ugovora", rekao je Tegeltija, komentarišući izjavu predsednika NDP-a Dragana Čavića da je neshvatljivo da potraživanje Ukio banke od "Birča" nije otkupila Srpska, umesto privatne firme.
O kakvom je potraživanju reč, kaže Tegeltija, najbolje govori činjenica da je Centralna banka Litvanije, koja provodi proces stečaja u Ukio banci, potraživanje od 86,5 miliona evra prodala za 6,4 miliona evra ili za 7,4 odsto ukupne vrednosti potraživanja.
Tegeltija je naveo da su sa stečajnim upravnikom Ukio banke u dva navrata obavljeni razgovori da bi se došlo do podataka o kretanju novca sa računa Fabrike glinice "Birač".
"Sa stečajnim upravnikom Ukio banke razgovarali smo dva puta sa namerom da dođemo do podataka o kretanju novca sa računa Fabrike glinice `Birač` koji se nalazi u Ukio banci u Litvaniji, a nikako o kupovini sumnjivih i spornih potraživanja", rekao je Tegeltija.
On je ocenio da izjave poput Čavićeve najviše deluju kao vrsta pritiska na stečajnog upravnika Fabrike glinice "Birač" i sudove u Republici Srpskoj da sporna potraživanja koja su jednom odbijena sada prihvate samo zato što se pojavio drugi vlasnik.
"To smatramo neprihvatljivim i za preduzeće i za Republiku Srpsku", rekao je Tegeltija.
On je ocenio da Čavić "nastavlja da javnost bombarduje zapaljivim izjavama koje su daleko od istine i ekonomske logike".
Tegeltija je rekao da će Vlada Republike Srpske sa rukovodstvom "Alumine" nastaviti da radi da bi se proces proizvodnje u Fabrici glinice nesmetano odvijao, a radnici primali plate za svoj rad.
Predsednik NDP-a Dragan Čavić tvrdi je otkup potraživanja litvanske Ukio banke od zvorničke Fabrike glinice "Birač" i njenih kćerki-firmi, koji je obavio biznismen iz Foče Gordan Pavlović, "vrhunac pljačke stoleća" i da je Republika Srpska time direktno oštećena za oko 230 miliona KM.
On tvrdi da najveću odgovornost za ovaj slučaj snosi ministar finansija Republike Srpske Zoran Tegeltija, koji je učestvovao u pregovorima sa Litvacima, ističući da je neshvatljivo da ovo potraživanje nije otkupila Srpska, umesto privatne firme.