Ministar finansija Republike Srpske Zoran Tegeltija smatra da Vlada RS ne zloupotrebljava svoju ustavnu poziciju time što kao akcionar mijenja zakone da bi restrukturisala Banku Srpske, jer ta mogućnost nije na raspolaganju akcionarima drugih banaka koje
„Ništa ni ovaj zakon neće promijeniti sa stanovišta depozita, akcionara i vlasništva“, rekao je Tegeltija za poslovni portal CAPITAL.ba.
Na pitanje da osigurani deponenti gube strpljenje i traže svoj novac, smatrajući da se predugo odugovlači sa donošenjem odluke o dokapitalizaciju ili likvidaciji Banke Srpske, Tegeltija je rekao da je ključno pitanje koliko će ljudi dobiti novca, a ne kada.
On je rekao da još uvijek nije postignut konačni dogovor Vlade RS i MMF o sudbini Banke Srpske.
„Za MMF je prihvatljiva i likvidacija i naš prijedlog restrukturiranja, s tim da je njihova prva varijanta likvidacija. Program restrukturiranja će ići u Narodnu skupštinu RS, da se razjasni šta time dobijamo, a šta gubimo“, istakao je Tegeltija.
Govoreći o Agenciji za bankarstvo, čija je direktorica Slavica Injac bila uhapšena, Tegeltija je rekao da je ona trenutno onemogućena da radi svoj posao, ali da zato postoji zamjenik direktora i da to ne treba da bude prepreka za funkcionisanje Agencije za bankarstvo.
Istakao je da ne postoji mogućnost da RS probije zakonski limit zaduženja, jer će aranžman MMF-a biti dio okvira o zaduživanju.
Komentarišući mogućnost da RS već u julu dobije prvu tranšu od MMF-a, Tegeltija kaže da će sve zavisiti od Misije MMF-a koja će doći u BiH i od procesa usaglašavanja konkretnih pitanja.
Istakao je da ne postoji mogućnost da RS probije zakonski limit zaduženja, jer će aranžman MMF-a biti dio okvira o zaduživanju.
Kazao je da će postizanjem sporazuma sa MMF-om biti odblokirana i sredstva Svjetske banke i Evropske komisije za BiH.
„Svjetska banka je spremna značajno podržati budžet i te podrške neće biti dok se ne riješi pitanje pravilnika o lijekovima. Svjetska banka uvijek ima neke svoje politike koje treba da usvojimo. Što se tiče RS nema neispunjenih pitanja, i ostaje samo pitanje pravilnika o lijekovima. S druge strane, Evropska komisija ima svoje politike u oblasti reforme javne uprave“, istakao je Tegetlija.
Što se tiče otpuštanja radnika iz javnog sektora, kao jednog uslova za dobijanje kredita MMF-a koji se pojavio u medijima, Tegeltija je rekao da otpuštanja neće biti, ali je potvrdio da će se o „tom problemu raspravljati u okviru reformske politike u naredne tri godine“.