Ministar finansija Republike Srpske Zoran Tegeltija rekao je da su osnovna opredjeljenja Vlade Srpske pri kreiranju budžeta za narednu godinu bila smanjenje tekućih rashoda i preusmjeravanje dijela sredstava na kapitalne rashode.
Tegeltija je rekao da je godinama opredjeljenje da nema povećanja izdvajanja za lična primanja da bi bili stvoreni uslovi za kapitalna ulaganja.
Napominjući da je Vlada Srpske spremna da u kratkom vremenskom periodu uputi ovaj dokument u parlamentarnu proceduru, Tegeltija je istakao da će budžet u iznosu od 3,3 milijarde KM omogućiti nesmetano funkcionisanje institucija Republike Srpske.
"Omogućiće značajne investicije u tri sektora - obrazovanje, zdravstvo i bezbjednost, zatim značajna povećanja izdvajanja za kapitalna ulaganja. Povećaćemo izdvajanja za socijalnu zaštitu za najugroženije kategorije, a to su trenutno nezaposlene porodilje", rekao je Tegeltija za RTRS.
On je pojasnio da je materinski dodatak od 405 KM za nezaposlene porodilje novina koja će biti uvedena od 1. januara naredne godine, za koju će biti potrebno oko 16 miliona KM.
"Međutim, kada zakon u cijelosti bude primjenjivan i svi budu koristili prava koja imaju, kako je definisano zakonom, naša procjena je da će za te namjene na nivou sada rođene djece i nezaposlenih majki biti potrebno između 30 i 32 miliona KM", rekao je Tegeltija.
Govoreći o liječenju djece u inostranstvu, ministar finansija je podsjetio da će potrebna sredstva biti obezbijeđena putem Fonda solidarnosti, dijelom iz budžeta i određenim procentom od kupljenih automobila za budžetske korisnike, osim automobila za Ministarstvo unutrašnjih poslova i Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite.
On je naglasio da u narednoj godini nije realno očekivati smanjenje poreza i doprinosa, jer je u tom smislu Republika Srpska vezana za nivo BiH, ali je podsjetio da je Srpska bila spremna pri definisanju Reformske agende da rastereti sektor rada.
Tegeltija je izrazio spremnost Vlade da razgovara sa poslovnom zajednicom o mjerema koje poslodavci predlažu, te ocijenio da bi bilo dobro da se naredne godine donese zakon kojim bi bilo definisano da se od 2019. godine plaća 50 odsto poreza i doprinosa za žene koje su na trudničkom bolovanju, a da se od 2020. godine to ukine.
On je naveo da je u martu evidentirano više od 257.000 zaposlenih, te očekuje da statistika iz septembra taj broj evidentira na 260.000 zaposlenih.
Tegeltija je naveo da su to dobri pokazatelji koji su rezultat mjera koje Vlada sprovodi kroz Akcioni plan zapošljavanja, te podsjetio da je trenutno u Sarajevu blokiran program definisan sa Svjetskom bankom.