Devetnaestogodišnji Nikola Pljevaljčić, student prve godine Mašinskog fakulteta u Beogradu, ima neobičan hobi. Ovaj svestrani i talentovani mladić iz Bijeljine bavi se maketarstvom, a tu ljubav naslijedio je od oca.
Prve makete pravio je kao osnovac, a vremenom su njegovi radovi postajali zahtijevniji i komplikovaniji, te sada već može da se se pohvali i brojnim nagradama.
Nikola stvara godinama unazad razne modele aviona, tenkova i drugih vojnih vozila i mašina. Oduvijek ga je fasciniralo sve što ima veze sa vojskom, ratovima, istorijom.
Ističe da je, ipak, njegova posebna inspiracija avijacija.
„Helikopteri, avioni, propelerci, mlazni avioni, ali i brodovi, nosači avioni i drugi. Mogu da se rade vojne ali i civilne makete poput maketa automobila, kuća, lokomotiva, cjelokupnih naselja, geografskih predjela i drugih modela. Mene najviše zanima vojno maketarstvo, pri kojem morate da naučite o funkcionisanju raznih oružja i oruđa, o njihovoj svrsi, prednostima i nedostacima, o tome koliko su pojedini tenkovi, avioni, rakete bili važni kroz istoriju i kakva je bila njihova uloga u ratovima“, kaže Nikola za InfoBijeljina.
Od maketarstva u našoj zemlji ne može se ostvariti značajniji prihod ali je taj hobi u razvijenim zemljama veoma cijenjen. Maketarstvom se bave kreativni ljudi, čija mašta i vješte ruke pretaču stvarnost u minijaturu.
Postoji od davnina i uvijek se smatralo da je za to potreban poseban dar. Ovaj hobi u sebi ujedinjuje ljubav prema tehnici, interes za istoriju ali i razvoj tehnologije.
„Postoje dvije prodavnice u Beogradu u kojima kupujem potrebne dijelove, boje, alate. Istražujem na internetu, pratim najnovija dostignuća, Učim tako i o tehnikama, vrstama materijala. Za jednu maketu je potrebno od desetak radnih sati pa čak i do 200 sati i više. Najvažniji su ljubav, strpljenje i kreativnost”, kaže mladić.
Na takmičenjima u Srbiji i Hrvatskoj redovno osvaja nagrade.
Njegove makete zapažene su u Beogradu, Novom Sadu, Kraljevu, Pančevu, Zagrebu, Slavonskom Brodu. Bio je i na izložbi maketarskog kluba “Kastel” u Banjaluci.
Nikola, koji se jedini u Bijeljini ali i široj regiji, ozbiljno bavi maketarstvom, kaže da volio da se više njegovih vršnjaka opredijeli za ovaj zanimljivi hobi kako bi mogao da razmjenjuje iskustva, nauči nešto novo ali i prenese stečeno znanje.