FOTO: infobijeljina.com

Sembersko selo Crnjelovo poznato je kao povrtarski kraj, ali se i ta tradicija mijenja. Bračni par, Biljana i Mirko Gajić, opredijelili su se za ugoj cvijeća, ruža, ukrasnog rastinja, tuja i čempresa. Zbog nesigurnog tržišta, temperaturnih oscilacija i nedostatka radne snage, ovaj posao im je mnogo isplativiji od proizvodnje drugih poljoprivrednih kultura.

Na tri i po dunuma uzgajaju deset vrsta sadnica višebojnih ruža sorti "poliante" i stablašica, ali i četinara. Rasadnik krasi njihovo imanje i omogućava im dodatni izvor prihoda, pa su, kako kažu, spojili korisno i lijepo. 

Primamljivi život u Švedskoj, gdje su povremeno radili godinama, Gajići su zbog ljubavi prema selu, zamijenili zavičajem i nisu se pokajali. Oaza ruža i zelenila na njihovom porodičnom imanju u Gornjem Crnjelovu postoji već 24 godine.  

- Odvažno i pionirski smo krenuli s ovim poslom. Počeli smo sa 2.000 sadnica, a sada smo taj broj učetvorostručili. Učili smo na greškama, slušali stručnjake, primjenjivali preporuke sa interneta. Sada nesebično dijelimo znanje sa svima koji žele da se bave cvjećarstvom. Prednost ovog posla je što dinamiku radova sami određujemo. A to nije moguće kada proizvodite papriku ili krastavac. Jer ako ga ne oberete, zaštitite, ili prihranite na vrijeme, povrće propadne - kaže Biljana za portal InfoBijeljina.

Ova proizvodnja na površini od tri i po dunuma donosi im zaradu kao povrće sa 20 do 25 dunuma. Mirko je savladao i tehniku kalemljenja koja je najveća stavka u troškovima.

- Manja ulaganja, veća dobit. U posao je uključena cijela porodica, svi radimo pa bar ne plaćamo dnevnice koje se kreću od 80 do 100 KM. Osim orezivanja, prihrane i redovne zaštite, za uspješnu proizvodnju neophodni su rad, sloga i ljubav. Ništa nije teško kad se voli – ističe Mirko. 

Četinare je sve teže sačuvati od štetočina, iako ih tretiraju dva do tri puta mjesečno, pa eksperimentišu sa drugim ukrasnim biljem.

- Kalemljenje ruža je završeno. Sad nam preostaje da sačuvamo i zaštitimo sadnice do jeseni kada počinje prodaja. Imamo svoje stalne kupce i sa problema sa plasmanom nemamo. Godinama smo osvajali tržište, pa naše ruže i rastinje krase dvorišta širom Srpske i Federacije BiH  – zaključuju Gajići. 

Ove godine su prvi put zasadili 400 komada lovor višnje i 200 fotinije za živu ogradu. Ove sadnice otporne su na štetočine i veoma tražene na tržištu. Prispjeće za prodaju iduće godine, kada planiraju da povećaju njihov broj.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )