Broj radnih mjesta u BiH svakodnevno se povećava, a trgovci, konobari i građevinci najtraženiji su kadar, jer radnici ovog profila mahom pakuju kofere i odlaze u inostranstvo.
Istraživanje kompanije "Kolektiv" je pokazalo da je u prvom polugodištu ove godine samo na portalu "Posao.ba" objavljeno 24 odsto više oglasa nego u istom periodu lani, ali je istovremeno primjetan pad broja kandidata za slobodna radna mjesta.
U tom periodu na ovom portalu objavljena su 4.742 oglasa za 11.258 radnih mjesta.
- Poslodavci su u ovom periodu primili 157.687 prijava za posao putem ovog portala, a u prosjeku se na jednu poziciju prijavljivalo 14 osoba, što predstavlja pad u odnosu na prošlu godinu, kada je za jedno radno mjesto konkurisalo 20 kandidata - naveli su u "Kolektivu".
Najtraženija zanimanja, pokazuju istraživanja, bila su trgovac, konobar, građevinski radnik, radnik u proizvodnji, komercijalista, vozač i programer.
Da se broj slobodnih radnih mjesta povećava i da poslodavci sve teže dolaze do kvalifikovanih radnika potvrđuju i u Agenciji za posredovanje pri zapošljavanju "Spektar".
- Vidljiv je blagi rast privrede na području banjalučke regije, a velika potražnja vlada za radnicima u proizvodnim pogonima u Kotor Varošu, Čelincu, Gradišci i u Banjaluci. Međutim, mnogo je više slobodnih radnih mjesta koja ostaju iza radnika koji masovno odlaze u inostranstvo - rekao je za "Glas Srpske" direktor ove agencije Miroslav Vukajlović.
On je dodao da je masovan odlazak stručnih radnika sa ovih prostora veliki problem za koji se u skorijoj budućnosti ne nazire rješenje.
- Prisutan je trend povećane potražnje za radnicima, ali i ukupno smanjenje broja onih koji traže posao. Mislim da će mnoga radna mjesta i ostati slobodna - istakao je Vukajlović.
Predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS Dragutin Škrebić ističe za "Glas Srpske" da je nesklad između obrazovanja i potreba privrede u Srpskoj ogroman.
- Vozača nema ni za lijeka, a nedostaje i trgovaca, konobara, obućara, pa i drugih zanatlija. Besplatno školovanje kadrova koji nikome ne trebaju samo srozava i školstvo i privredu. Mi smo spremni da za svako smanjenje poreza na doprinose povećamo plate, ali se ne smijemo dovoditi u situaciju da imamo precijenjene poslove i nesklad između prihoda i rashoda, jer će to uništiti i ovo malo preduzeća koja dobro posluju - istakao je Škrebić.
Oglasi iz inostranstva
Broj oglasa za posao u inostranstvu u prvom polugodištu iznosio je devet odsto od ukupnog broja i predstavlja povećanje od 38 odsto u odnosu na isti period lani.
- Najveći broj ponuda za rad u inostranstvu stigao je iz Hrvatske, Njemačke i Slovenije - istakli su u "Kolektivu" i dodali da je za posao u inostranstvu stiglo 4.650 prijava, što je dvostruko više u odnosu na isti period lani.