U lovištima na području Bijeljine u poslednje vrijeme sve je više lovokradljivaca.
Tako su lovočuvari i članovi Lovačkog udruženja „Semberija“ zatekli u svom lovištu Bijeljina 1, u lovokrađi D.B. iz Suvog Polja.
On je pronađen sa malokalibarskom puškom, odstreljenom zečicom i ženkom srne za koju se ispostavilo da je imala mlade srndaće.
Uviđaj ovog slučaja uradili su pripadnici Policijske uprave Bijeljina i protiv lovokradljivca će biti preduzete mjere.
- Ne radi se o lovcu već o osobi koja je željela da pribavi imovinsku korist odstrelom krupne divljači. Životinje je odstrelio vatrenim oružjem, puškom koja se koristi isključivo za sportsko streljaštvo. Lovokrađa se može spriječiti prisustvom lovaca u lovištu, koji se brinu o divljači, hrane je, održavaju lovno - tehničke objekte - rekao je Radenko Božić, sekretar Lovačkog udruženja „Semberija“.
Lovci pojašnjavaju da krivolov rade lovci, koji love u vrijeme lovostaja ili bez dozvole, dok su lovokrađe lica koja nisu članovi lovačkih udruženja i koja divljač odstreljuju iz oružja koje nije lovačko.
Dodaju da je krivolov uređen Zakonom o lovstvu, kojim je predviđeno da za odstreljenu srneću divljač kazna iznosi 3.000 KM, a zečiju divljač 500 KM. Zakonom je za lovokrađe predviđena zatvorska kazna.
U skladu sa Krivičnim zakonom RS onaj ko neovlašteno lovi, ubije, rani divljač ili uhvati živu, kažnjava se kaznom zatvora od šest mjeseci do tri godine.
Lovačko udruženje „Semberija“, osnovano 1919. godine, u 17 sekcija okuplja oko 1.100 lovaca.
Gazduje na površini od 42.000 hektara, a izlovljava zečeve, fazane, prepelice, divlje patke i srneću divljač.
U ovom udruženju naglašavaju da zahvaljujući radu lovočuvarske službe i angažovanju svih članova ovog udruženja, iz godine u godinu imaju sve manje slučajeva krivolova i lovokrađe.
Ipak apeluju na sve lovce, ali i građane da ukoliko primjete ovakve slučajeve to odmah prijave Lovačkom udruženju.
- Nastojimo da obogatimo lovišta, unosimo divljač, obezbjeđujemo hranu u zimskim mjesecima, gradimo prihvalitilišta za divljač i čeke. Samo u izgradnju lovačkih kuća i više desetina lovno - tehničkih objekata u lovištima, uložili smo u protekle tri godine više od 300.000 maraka. Imovina našeg udruženja procijenjena je na blizu milion maraka - kaže Božić.