FOTO: null

Fond PIO Republike Srpske potražuje 410 miliona KM, a broj zaposlenih u odnosu na broj penzionera iz godine u godinu sve je nepovoljniji i predstavlja problem u funkcionisanju sistema, upozorava direktor Fonda Mladen Milić.

Taj ključni pokazatelj iz godine u godinu sve je nepovoljniji i bilježi stalni pad. 

"Trenutno iznosi 1,14:1 i na nivou je odnosa u Federaciji BiH, a nešto je manji u odnosu na Hrvatsku, koja je članica EU, gdje je taj odnos 1,17:1" - precizira Milić u intervjuu Srni. 

Prema njegovim riječima, nešto povoljniji odnos je u Sloveniji i Srbiji - 1,38:1, a najbolji odnos imaju penzijski sistemi u Crnoj Gori 1,55:1 i Makedoniji 1,8:1. 

"Glavni uzrok ovakvog odnosa je `rad na crno`. Procjenjuje se da bar 20.000 do 30.000 zaposlenih nije prijavljeno na obavezno penzijsko i invalidsko osiguranje, a najveći broj njih radi u ugostiteljstvu, trgovini, građevinarstvu, turizmu i drvopreradi", ističe Milić. 

Kada bi samo 20.000 njih bilo prijavljeno na obavezno osiguranje, onda bi odnos između broja osiguranika i korisnika prava bio 1,2:1, a po tom osnovu u Fond bi se na godišnjem nivou "slilo" najmanje 13 miliona KM po osnovu doprinosa. 

Svi penzijski sistemi kod kojih je ovaj odnos ispod 2:1 imaju velike probleme u obezbjeđenju potrebnih finansijskih sredstava za nesmetanu isplatu penzija. 

Prelazak na trezorski način isplate penzija Fondu PIO Srpske donijeće određeno rasterećenje u smislu obezbjeđivanja sredstava, a biće ostvarene i značajne uštede jer Fond neće imati potrebe da se kreditno zadužuje i plaća kamate po osnovu tih zaduženja. 

Milić navodi da su iskustva iz Crne Gore, Hrvatske, Makedonije i drugih zemalja u kojima se isplata penzija vrši iz trezora veoma pozitivna, te da je Fond i zbog ove činjenice u posljednje tri godine tražio da se pređe na takav način isplate penzija. 

Kada je riječ o ažurnosti i efikasnosti u obradi penzija, Milić napominje da je Fond u posljednje četiri godine smanjio broj zahtjeva sa 30.000 neriješenih zahtjeva na 4.800. 

"Sve zahtjeve koji su kompletirani rješavamo u roku od petnaestak dana pa su korisnici naših usluga veoma zadovoljni. Veliki broj njih iznenađen je kada dobije rješenje za nekoliko dana jer su, poučeni ranijim iskustvima, očekivali da će čekati nekoliko mjeseci", kaže Milić u intervjuu Srni. 

On napominje da ima i izuzetaka, na koje Fond ne može da utiče. 

"To se odnosi na osiguranike koji su određeni vremenski period radili van BiH, a za koji je potrebno obezbijediti određene podatke. Taj postupak traje nešto duže od 90 dana, ali je značajno smanjen u odnosu na prethodni period kada je trajao i po nekoliko mjeseci, a ponekad i godina", navodi Milić. 

On zaključuje da su na ovo smanjenje značajno uticali bilateralni sporazumi sa fondovima iz zemalja okruženja o bržoj i jednostavnijoj razmjeni podataka. 

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )