Školovanje romske djece i njihovo osposobljavanje, jedan od najvažnijih preduslova koji omogućava inkluziju romske djece u društvo.
Osnovnu školu "Jovan Dučić" u Bijeljini, pohađa 94 učenika romske nacionalnosti, što čini 11% od ukupnog broja učenika centralne škole i što ovu obrazovnu ustanovu svrstava među one koje imaju najveći broj pripadnika ove nacionalne manjine, potvrdila je za portal InfoBijeljina pedagog škole Radmila Tubić.
Ona ističe da nastavu redovno pohađa 78 učenika od prvog do petog razreda, ali i da od tog broja čak 30 odsto đaka ponavlja razred. Prema njenim riječima, više razrede, od petog do osmog pohađa samo 15 đaka, dok je u posljednjem, završnom razredu samo jedan učenik romske nacionalnosti. Ovi podaci, naglašava Tubić, ukazuju na činjenicu da se iz godine u godinu broj romske djece u školskim klupama smanjuje, te je potrebno sistemski rješavati ovaj problem.
- Uzroci su brojni. Između ostalih, imamo rane brakove, koji djecu, posebno djevojčice, udaljavaju od obrazovnog sistema. Mnogi od njih prisiljeni su na prosjačenje, koje roditelji često doživljavaju kao neophodan doprinos djece porodici. A većina živi na ivici egzistencije i to im je jedini izvor prihoda. Naše istraživanje potvrdilo je i da često briga o mlađoj djeci kod kuće pada na stariju braću i sestre, te iz tog razloga ne dolaze u školu – ističe Tubić.
Poseban problem je, nedovoljna motivisanost roditelja, koji zbog vlastite neobrazovanosti ne prepoznaju važnost školovanja.
- Neophodno je kontinuirano podizati svijest roditelja, promovisati važnost obrazovanja i uspostavljati međusektorske saradnje. Samo zajedničkim naporima možemo osigurati da obrazovanje postane temelj boljeg života za romsku djecu u Bijeljini – kaže Tubićeva, koja je posvećena radu na stvaranju ravnopravnog i podržavajućeg okruženja za svu djecu.
U saradnji sa Centrom za socijalni rad, Ministarstvom unutrašnjih poslova, Gradskom upravom, Centrom za mentalno zdravlje i nevladinim organizacijama, škola redovno organizuje sastanke na kojima se definišu konkretni koraci kao što su besplatni udžbenici, školska opremu i prevoz za romsku djecu iz udaljenih naselja. Učenicima nude i dodatnu nastavu ili pomoć u učenju kako bi se prevazišle jezičke i druge prepreke, te organizuju edukativne radionice s ciljem podizanja svijesti o važnosti obrazovanja.