Trošak Fonda zdravstvenog osiguranja RS za bolovanja u ovoj godini manji je za skoro 11 odsto u odnosu na prošlu godinu, a mjesečno je na bolovanju bilo oko 8.900 radnika.
Prema podacima Fonda, u odnosu na prethodne godine uočeno je znatno smanjenje broja radnika koji su bili na bolovanju.
"Recimo, u 2012. godini na bolovanju se u prosjeku mjesečno nalazilo 10.500 osiguranika, dok je u 2011. taj broj bio još veći i iznosio je 11.500 osiguranika", naveli su u Službi za odnose s javnošću.
Ove godine u RS do 30 dana na bolovanju se nalazilo u prosjeku mjesečno oko 5.800 radnika, a preko 30 dana oko 3.100 radnika.
"Inače, stopa bolovanja u RS iznosi četiri odsto, a to znači da u prosjeku na 100 radnika dnevno sa posla odsustvuju četiri zaposlena zbog bolovanja. Ova stopa se ubraja u niske stope odsutnosti s posla", pojasnili su u Fondu.
Broj izgubljenih radnih dana zbog bolovanja po zaposlenom u prosjeku iznosi šest dana.
"Radnici su ove godine najčešće upućivani na bolovanja zbog povreda, bolesti mišićno-koštanog sistema i malignih bolesti, koji u ukupnoj strukturi bolovanja učestvuju sa oko 50 odsto. Česti uzroci bolovanja su i bolesti krvotoka i duševni poremećaji, čuvanje trudnoće i drugo", precizirali su u Fondu.
U ovoj instituciju su naveli da je trošak za naknadu plata za vrijeme bolovanja dužih od 30 dana za deset mjeseci ove godine iznosio oko 7,2 miliona KM i da je manji u odnosu na isti period prošle godine za 10,8 odsto.
"Naime, za deset mjeseci 2013. godine trošak Fonda za bolovanja duža od 30 dana iznosio je oko 8,1 milion KM", precizirali su u Fondu.
Uočen je pad troška Fonda za bolovanja u ovoj i prošloj godini, prvenstveno zbog toga što se smanjuje broj radnika na bolovanju, a i dužina trajanja bolovanja je smanjena.
Draško Kuprešak, predsjednik Udruženja doktora porodične medicine RS, kazao je da je stopa onih bolovanja do 30 dana, koja propisuju porodični ljekari optimalna i da tu nema nekih odskakanja.
"Ne mislim da je smanjenje stope bolovanja rezultat kontrola koje su sprovođenje ili se sprovode, mislim da porodični ljekari rade svoj posao kako treba i na bolovanje upućuju pacijente samo zbog bolesti i ni zbog čega drugog", kazao je Kuprešak.
Predrag Zgonjanin, predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS, smatra da je smanjen broj bolovanja rezultat jedino toga što se na bolovanju više ne dobijaju beneficije kao ranije.
"Sada ko god da je na bolovanju dobija samo golu platu, a ranije je sve išlo i prekovremeni i noćni rad i topli obrok, sve su radnici dobijali iako ne rade pa se nekome isplatilo biti na bolovanju", istakao je Zgonjanin.