FOTO: null

Svaki peti zaposleni u BiH radno mjesto pronašao je u prerađivačkoj industriji, a firme iz ove oblasti zaključno sa prošlom godinom imale su 146.439 radnika.

Podaci Agencije za rad i zapošljavanje BiH, koji su dostavljeni Parlamentu BiH, pokazuju da je lani u BiH bilo ukupno 738.377 zaposlenih. Najveći rast zaposlenosti od 2012. do 2016. godine zabilježen je upravo u 2016, i to 2,1 odsto.

Da prerađivačka industrija prednjači po broju radnika, svjedoči podatak da je prije pet godina u ovom sektoru bilo 126.408 zaposlenih, dok je lani taj broj bio veći za oko 20.000.

Poslije prerađivačke, na drugom mjestu po broju radnih mjesta je trgovina na veliko i malo, gdje je 2012. godine bilo 125.877 radnika, a lani za oko 9.000 radnika više.

Više radnika dobilo je posao i u sektoru poslovanja nekretninama, koji je godinama unazad na začelju tabele po broju angažovane radne snage.

- Najveći rast zaposlenosti lani je zabilježen u sektoru  poslovanja nekretninama i u odnosu na godinu ranije bio je veći za 13,9 odsto - naveli su u Agenciji.

Potražnja za radnom snagom, proteklih godina, smanjivala se u oblastima vađenja ruda i kamena, građevinarstvu, prevozu i skladištenju i finansijskim djelatnostima.

Direktor banjalučke "Vitaminke" Žarko Mikić ističe da je ohrabrujuća činjenica to što se broj zaposlenih u BiH povećava, ali da to još uvijek nije dovoljno.

- Stopa zaposlenosti, ali i stopa rasta bruto domaćeg proizvoda mora biti znatno veća ako hoćemo da smanjimo jaz tehnološke zaostalosti za zemljama Evrope. U prerađivačkoj industriji postoje brojne pogodnosti, kao što je jeftinija radna snaga, pa je to jedan od razloga za povećanje broja zaposlenih - rekao je Mikić i dodao da treba naći načina i privući strane investitore.

Ekonomski analitičar Predrag Duduković kaže da je dobro što se broj zaposlenih povećava, ali naglašava da je rast od oko dva odsto gotovo zanemariv u odnosu na veoma visoku stopu nezaposlenosti u BiH.

- Treba uzeti u obzir da prerađivačka industrija zapošljava mnogo radnika, ali da oni imaju najniža primanja, tako da kompletna slika ne doprinosi mnogo povećanju bruto domaćeg proizvoda - rekao je Duduković.

U Agenciji za rad i zapošljavanje BiH ističu da je broj onih koji su lani ostali bez posla za 4,7 odsto veći u odnosu na 2015. godinu.

Navode da su razlozi za prekid radnog odnosa bili različiti, od otpuštanja po osnovu stečaja i likvidacije preduzeća, tehnološkog viška, do prestanka rada poslodavca, prestanka ugovora na određeno vrijeme, ili sporazumnog raskida ugovora.

Inostranstvo

Posredstvom Agencije za rad i zapošljavanje BiH 5.857 radnika lani je dobilo posao u inostranstvu.

Na osnovu Sporazuma o zapošljavanju sa Slovenijom u ovoj zemlji zaposleno je 4.778 radnika iz BiH, dok je zahvaljujući dogovoru o posredovanju pri zapošljavanju radnika u Njemačkoj njih 1.079 dobilo posao u ovoj zemlji.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )