FOTO: Pixabay

Najveći procenat nezadovoljnih javlja se u velikim zemljama sa prostranim, slabo naseljenim područjima.

Prema istraživanju konsultantske kompanije McKinsey & Co, 29% vlasnika električnih automobila širom svijeta vjerovatno će se vratiti na automobile sa motorima sa unutrašnjim sagorijevanjem.

Glavni razlog su poteškoće s punjenjem – 35% ispitanika navodi da infrastruktura za punjenje na javnim putevima još uvijek nije dovoljna za njihove potrebe, dok 32% kaže da obrasci vožnje i planiranje putovanja prema mjestima za punjenje previše utiču na njihova putovanja.

Osim toga, 21% smatra da razmišljanje o tome gdje napuniti vozilo stvara previše stresa, a 24% navodi da nemaju mogućnost punjenja automobila kod kuće.

Iz ovog istraživanja može se zaključiti da je glavni problem za širu prihvaćenost električnih automobila infrastruktura za punjenje, a ne, na primjer, cijena.

Međutim, i taj aspekt je značajan jer 34% ispitanika tvrdi da su troškovi posjedovanja električnog automobila vrlo visoki.

Drugim riječima, u kalkulaciju nisu uključeni samo troškovi javnog punjenja, već i visoka nabavna cijena automobila.

Studija McKinsey & Co zasnovana je na istraživanju sprovedenom u različitim zemljama, uključujući Australiju, Sjedinjene Države, Brazil, Kinu, Njemačku, Norvešku, Francusku, Italiju i Japan.

Očekivano, procenat vlasnika električnih automobila koji bi se vratili na vozila sa motorima sa unutrašnjim sagorijevanjem značajno varira od zemlje do zemlje.

Na primjer, u Australiji (49%) i Sjedinjenim Državama (46%), veliki dio ispitanika vjerovatno ne bi ponovo kupio električni automobil.

Međutim, taj procenat opada na 18% u Francuskoj, 15% u Italiji i samo 13% u Japanu. Prosječan procenat za Evropu iznosi samo 19%.

Najveći procenat nezadovoljnih javlja se u velikim zemljama sa prostranim, slabo naseljenim područjima, gdje je infrastruktura za punjenje nedovoljna za putovanja na velike udaljenosti, kao što je slučaj u Australiji.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )