Narodna skupština RS u prvoj polovine ove godine održala je 27 zasjedanja, od čega su na svega devet bila prisutna sva 83 poslanika među kojima su mnogi vrijeme u skupštinskoj klupi proveli ćuteći kao zaliveni.
- U ovom periodu čak 27 poslanika nije postavilo ili pokrenulo ni jedno jedino pitanje ili inicijativu, a njih 12 nisu na skupštinskim zasjedanjima diskutovali ni o jednoj od 68 mjera koje su se pojavile na dnevnom redu - pokazao je izvještaj Centara civilnih inicijativa (CCI) o monitoringu rada Narodne skupštine RS za period od 1. januara do 30. juna ove godine.
Najviše izostanaka, prema podacima CCI-ja, imao je SDS-ovac Dragomir Vasić i to 12, a slijede ranije SDS-ov, a sada nezavisni poslanik Zlatko Maksimović sa deset, te Zoran Pologoš iz PDP-a i Zorka Andrić iz NDP-a sa po pet izostanaka. Svim zasjedanjima Narodne skupštine prisustvovalo je 46, odnosno tek nešto više od polovine poslanika, a 13 njih nije prisustvovalo na tri i više održanih zasjedanja.
U CCI-ju smatraju da je individualna aktivnost dijela poslanika i dalje na veoma niskom nivou.
- Još ima poslanika koji svoju poziciju u Skupštini ne koriste za aktivno zastupanje interesa građana koji su ih izabrali na tu odgovornu, ali i unosnu dužnost. Tako njih 27 nije postavilo ili pokrenulo nijedno pitanje ili inicijativu, a samo 14 poslanika je postavilo ili pokrenulo tri i više pitanja ili inicijativa - ističu u CCI-ju.
Upozoravaju i da poslanici često krše skupštinski poslovnik o radu i svojim se ponašanjem nalaze konstantno na ivici incidenta.
- Poslanici jedni druge na skupštinskim zasjedanjima nazivaju lopovima, kriminalcima, pričaju o privatnim životima drugih poslanika u svojim diskusijama, dobacuju jedni drugima dok neko ima riječ. Često svoje diskusije od deset ili 20 minuta, osim u uvodnom izlaganju, svode na priču koja nema veze sa aktuelnom tačkom dnevnog reda i na taj način opstruišu efikasnost u sopstvenom radu - istaknuto je u izvještaju.
Napominju da su 53 poslanika profesionalizovala svoj status, odnosno imaju status zaposlenih i primaju punu platu od 2.550 maraka i da i poslanik koji nije u stalnom radnom odnosu prima mjesečnu naknadu od 1.785 maraka. Uz to je sastavni dio osnovne plate poslanika na stalnom radu u Skupštini uvećanje po osnovu minulog rada koje iznosi 0,50 odsto za svaku godinu radnog staža, pa plata uz ostale naknade dostigne i 3.000 KM.
Kolege u FBiH
Iako u CCI-ju nisu u potpunosti zadovoljni radom Narodne skupštine, ističu da su poslanici u RS bili daleko efikasniji od kolega u oba doma Parlamenta FBiH zajedno, pa su usvojili skoro dvostruko više zakona.
- Najveću produktivnost u radu poslanici u Narodnoj skupštini RS pokazali su u aprilu, kada su radeći 47,2 časa, razmotrili 21 mjeru. S druge strane, najefikasniji su bili u u junu, kad su za 20,5 časova rada razmotrili čak 18 mjera - istakli su u CCI-ju i dodali da je transparentost rada Narodne skupštine na zavidnom nivou.