Plaćanje zdravstvenog osiguranja u Republici Srpskoj izbjegava šesnaest odsto poslodavaca. Poslodavci oštetili Fond zdravstvenog osiguranja za 44 miliona KM
Poslodavci u Republici Srpskoj, čak 16 odsto njih, koji ne uplaćuju zdravstveno osiguranje za svoje radnike, samo po ovoj osnovi oštetili su Fond zdravstvenog osiguranja za vrtoglavih 44 miliona KM! Na osnovu toga, i svaki sedmi radnik u RS nije imao ovjerenu knjižicu, ni pravo na liječenje!
Za šest mjeseci ove godine na zdravstveno osiguranje prijavljeno je 926.408 osiguranika (u ovom broju računati su i članovi porodica radnika). Od ovog broja ukupno je 264.493 radnika. Doprinosi ni za jedan mjesec nisu uplaćeni za 41.700 njih, čime su poslodavci "uštedili" skoro 44 miliona KM!
- Sa tim novcem Fond bi, na primjer, mogao da finansira dvogodišnje liječenje naših osiguranika izvan granica Republike Srpske, ili dvogodišnju nabavku citostatika, lijekova za specifična oboljenja, kao i biološku terapiju za oboljele od nemalignih bolesti, koje su izuzetno skupe. Nažalost, u javnosti još nije razvijena svjest o važnosti uplate doprinosa za zdravstveno osiguranje, iako je ukupni dug poslodavaca za zdravstveno osiguranje oko 280 miliona KM - ističu u ovom fondu.
Banjalučanka Jana Straživuk (40) iza sebe ima veoma loše iskustvo.
- U prethodnoj firmi sam radila skoro devet godina, od čega mi više od pet nisu uplaćivani doprinosi. Samim tim nisam mogla ni da se adekvatno liječim. U slučaju bolesti, morala sam da idem poslodavcu i da ga molim da "dogovori" ovjeravanje knjižice, ili da potražim pomoć u privatnoj ambulanti i da to dobro platim. Poslodavac se, uslovno rečeno, trudio da izađe u susret i da preko svojih veza izdejstvuje da onaj koji treba, može da ode ljekaru, ali svi mi smo bili i te kako svjesni da je to nezakonito i da nam čini daleko veću štetu, nego korist. Nisu ispunjavali svoje obaveze, a radnici su na kraju ostali bez pet godina doprinosa, koje im niko neće nadoknaditi - ispričala nam je naša sagovornica.
Iz Unije udruženja poslodavaca RS više puta su poručili da osuđuju one koji svojim radnicima uskraćuju pravo na liječenje, odnosno izbjegavaju zakonsku obavezu uplaćivanja doprinosa.
- Mi iz Unije ne podržavamo one koji ne plaćaju i molim sve koji posjeduju podatke o tome da javno prozovu jednog po jednog, imenom i prezimenom, i cifrom koju duguje. Nije u redu da se stvari generalizuju, te da se pod dugovima "poslodavaca" smatra ukupni dug, a na osnovu onih koji imaju "privilegiju" da toliko dugo vuku dugove. Poslodavci iz realnog sektora, odgovorno tvrdim, uplaćuju u 99,9 odsto slučajeva redovno sve doprinose, pa i zdravstveno osiguranje, jer su kazne rigorozne, a inspekcija vam je odmah na vratima ako ne uplatite nešto od doprinosa - izjavio je za "Novosti" predsednik Unije poslodavaca Republike Srpske Dragutin Škrebić.
KAZNENE MJERE
Škrebić je napomenuo da zvanična cifra o ukupnim dugovanjima nije realna, tim više jer podrazumijeva i one firme koje su već godinama, pa i decenijama zatvorene.
- Ukupni dugovi podrazumijevaju i, na primjer, "Novoteks" koji je zatvoren prije 15 godina, ali i niz drugih firmi koje na vrijeme nisu pokrenule stečaj, pa se i dalje vode kao aktivni dužnici. Pozivam nadležne da to riješe, jer nema smisla da se pod ukupne dugove podvode i nerealni dugovi. Poreska uprava i te tako je pojačala kaznene mjere, pogotovo ako znamo da su samo u odnosu na prošlu godinu skupili za oko 100 miliona KM više - podvukao je Škrebić.
KO NE PLATI, BLOKADA RAČUNA!
Zakonom o doprinosima propisano je da su uplatioci doprinosa dužni da Poreskoj upravi RS, najkasnije do kraja mjeseca za prethodni mjesec, dostave mjesečnu prijavu doprinosa za ukupnu mjesečnu obavezu za svakog obveznika doprinosa. Uplatilac doprinosa je dužan da za obveznike uplati doprinose prilikom svake isplate na osnovicu utvrđenu zakonom, odnosno najkasnije dva mjeseca od isteka mjeseca za koji se doprinosi obračunavaju - potvrdili su "Novostima" u ovoj instituciji.
- Istekom ovih rokova Poreska uprava RS preduzima mjere redovne i prinudne naplate, odnosno šalje opomene za plaćanje ili preduzima mjere prindune naplate, uključujući i blokade računa, kojima ste bili svjedoci u poslednje vrijeme ponajviše u zdravstvenom sektoru - rečeno nam je u Poreskoj upravi RS.