Šumsko gazdinstvo „Majevica“ Lopare uspješno je ispunilo desetogodišnji plan pošumljavanja, koji je predviđen Šumskoprivrednom osnovom za period od 10 godina.
Na lokalitetu Konjikovići-Jablanička rijeka posađeno je na 5,8 hektara oko 7.500 sadnica hrasta kitnjaka, hrasta lužnjaka, bagrema, jasena i kruške. Oko 1.000 sadnica hrasta, jasena i bagrema besplatno je podijeljeno lokalnom stanovništvu.
Sadnice su vlastitim sredstvima nabavljene iz Rasadničkog centra JPŠ šume RS. Pošumljavanje su vršili svi zaposleni radnici, njih 38, ali i članovi njihovih porodica, za koje je nakon završenog posla organizovano druženje. Ta praksa je, ističe direktor ovog šumskog gazdinstva Boško Tubić, proteklih godina dala odlična iskustva, jer smanjuje troškove radova na pošumljavanju. On dodaje da se pošumljavanjem obnavljaju šumski ekosistemi, odnosno degradirane površine.
- Sadimo vrste koje odgovaraju područiju i staništu navedenog lokaliteta. To su vrste koje su prilagodljive uslovima okoline i zemljištima na kojima su zasađene. Pošumljavanje nije ništa drugo nego ponovna sadnja drveća koje je planski posječeno, kako bi se povratile prirodne karakteristike ekosistema i poboljšao biodiverzitet. Bez drveća ne bismo mogli živjeti na ovoj planeti, ono apsorbuje CO2 i proizvodi kiseonik. Ovo je obnovljivo prirodno bogatstvo ali se moramo odnositi prema njemu savjesno i domaćinski – kaže Tubić za portal InfoBijeljina.
On upozorava da nestajanje šuma na planeti može izazvati niz negativnih i štetnih posljedica za život i opstanak čovječanstva. Tubić dodaje da se isključivo planskom sječom ostvaruje ekonomski interes i obnovljivost ekosistema.
- Planiramo da ove godine proizvedemo oko 17.000 metara kubnih šumskih drvnih sortimenata, za potrebe prerađivača i svih drugih zainteresovanih fizičkih i pravnih lica – zaključuje Tubić.
Loparska šumarija će naredno pošumljavanje nastaviti u proljeće iduće godine, čime će započeti novi desetogodišnji plan gazdovanja sa državnim šumama, na područiju opština Lopare, Ugljevik i Bijeljina.