BANJALUKA, “Šume Srpske“ nastavile su i u ovoj godini da novac namijenjen za prostu reprodukciju, odnosno pošumljavanje, troše za poboljšanje tekuće likvidnosti i pored otvorenog upozorenja ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS Steve Mirjani
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Stevo Mirjanić prošle godine je u internom aktu indirektno optužio upravu „Šuma“ da frizira finansijske izvještaje navodeći da je utvrđeno da milione maraka za prostu reprodukciju ne koriste za tu namjenu već u poboljšanje likvidnosti.
Ni nakon ovog upozorenja ministra pojedina gazdinstva nisu prekinula staru praksu i novac namijenjen za obnovu šuma ne koriste za te svrhe.
U Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS rekli su za CAPITAL da je iz Izvještaja o izvršenju proizvodno-finansijskog plana „Šuma RS“ vidljivo da je u prvih šest mjeseci 2016. godine izvršen manji obim šumsko – uzgojnih radova u odnosu na isti period 2015. te da je vrijednosno posmatrano, izvršeni obim radova za 31 odsto manji u odnosu na isti period lani.
„Vrijednost izvršenih šumsko-uzgojnih radova u prvoj polovini 2015. godine iznosila je 2,9 miliona KM, a istom periodu ove godine dva miliona KM. U izvještaju „Šuma“ se ne navodi razlog zbog kojeg je u prvom dijelu godine manji procenat izvršenja, ali se na osnovu uvida u tabelu šumsko-uzgojnih radova može konstatovati da su određene vrste tih radova radova koje je Odjeljenje za kontrolu korisnika šuma pri Ministarstvu poljoprivrede utvrdilo da se ne sprovode, prikazano u značajno manjem obimu u odnosu na isti period prošle godine“, navode u Ministarstvu.
Ističu da su „Šume“ prikazale da su pojedine faze šumsko – uzgojnih radova u prvoj polovini ove godine obavile na mnogo manjim površinama nego u istom periodu prošle godine te da je to razlog manje vrijednosti izvršenih radova.
Navode da je faza koja se odnosi na pripremu zemljišta za prirodno podmlađivanje u ovoj godini izvršena na 275 hektara, dok je u istom periodu prošle godine ova vrsta radova izvršena na površini od 622 hektara.
„To ukazuje da su „Šume RS“ postupile po nalogu Ministarstva. Međutim, ovogodišnjim terenskim kontrolama Odjeljenja za kontrolu korisnika šuma kod nekih organizacionih dijelova iz sastava javnog preduzeća konstatovane su iste ili slične nepravilnosti kao i prethodnih godina koje nedvosmisleno ukazuju da su sredstva proste reprodukcije šuma uticala na poboljšanje likvidnosti“, naglasili su u Ministarstvu.
Ministarstvo: Šume odloženim investicijama „štimaju“ poslovni rezultat
Prema podacima sa kojim raspolaže Ministarstvo, na posebnom računu korisnika šuma i šumskog zemljišta u svojini RS 1. jula trebalo je da se nalazi 5,2 miliona KM, a koje će ovo javno preduzeće utrošiti za radove proste reprodukcije šuma do kraja 2016. godine.
„Na osnovu svega navedenog može se reći da će u drugom dijelu godine „Šume“ intenzivnije ući u izvršenje šumsko-uzgojnih radova kako bi utrošile sva finansijska sredstva, prikazujući ih kao investicije, a koja u značajnoj mjeri mogu da utiču na poslovni rezultat“, naglasili su u Ministarstvu.