Trajanje sudskih sporova u Srpskoj više ne bi trebalo da traje unedogled. Biće ograničeno na do šest godina. To se predviđa donošenjem Zakona o suđenju u razumnom roku.
Ministarstvo pravde, po naredbi Ustavnog suda BiH, napisalo je radnu verziju tog zakona, koja bi tek trebalo da se uputi u proceduru.
"Smatramo da je to neophodno. Ja vjerujem da ćemo do kraja godine ili u narednoj godini donijeti jedan takav zakon. Ono što je veoma važno jeste da stvorimo sudovima kadrovske i sve druge tehničke uslove da mogu postupati u razumnom roku”, rekao je ministar pravde Republike Srpske Anton Kasipović.
Uradili bismo to po ugledu na dosadašnje proširenje pravosudnih institucija u Banjaluci, Zvorniku i Prijedoru. Predsjednik novoosnovanog Okružnog suda u Prijedoru, kaže da je otvaranje novih institucija ubrzalo rješavanje predmeta. Smatra da je problem, zapravo, u manjku sudija. Ne treba, kaže, da se zaboravi i to da Zakon o krivičnom postupku i Zakon o parničnom postupku već propisuju rokove po fazama suđenja.
"Naravno, oni sudovi koji su preopterećeni predmetima, između kojih je, recimo i Osnovni sud u Prijedoru i neki sudovi u BiH, ti se rokovi ne mogu ispoštovati. Mislim da je tu više problem u nepopunjenosti sudija”, rekao je predsjednik novoosnovanog Okružnog suda u Prijedoru Duško Milojica.
Pravnici kažu da su posljedice predugih suđenja vidljive u parničnim sporovima. Primjer je da niži sud dodijeli zemljište jednoj strani, koja počne ulaganja, a onda sve propadne, jer viši sud poništi presudu, i sve to može ići do apelacije Ustavnom sudu.
"Generalno, mogu da kažem, po mom mišljenju, da utiče na jedan opšti ambijent u smislu postojanja bolje pravne sigurnosti, a onda posljedično i na potencijalne investitore i na sve ostale elemente koji iz toga proizlaze”, rekao je pravnik Željko Bubić.