FOTO: null

Konačna sudbina republičkog referenduma o Sudu i Tužilaštvu BiH i budući potezi Srpske u vezi sa tim pitanjem, trebalo bi da budu poznati do kraja ovog mjeseca, kada se očekuje i posebna sjednica Narodne skupštine RS, a sve je u rukama opozicije koja u ro

Konsultacije na najvišem političkom nivou, uz prisustvo brojnih organizacija koje su proistekle iz posljednjeg rata, održane su u subotu u Palati Republike, a sastanak je sazvao predsjednik RS Milorad Dodik. Inicijalna kapisla bila je oslobađajuća presuda koji je Sud BiH izrekao ratnom komandantu Armije RBiH u Srebrenici Naseru Oriću koji je bio optužen za zločine nad Srbima u toj opštini.

Sastanku se nisu odazvali predstavnici opozicije u Srpskoj, a jedan od zaključaka, koji su predočeni poslije sastanka, je da opozicija u roku od deset dana saopšti jasan stav o referendumu, od čega će zavisiti epilog cijele priče.

Dodik smatra je da je potrebno održati posebnu sjednicu parlamenta o radu i djelovanju Suda i Tužilaštva BiH, te donijeti novi zakon o tim pravosudnim institucijama. Istakao je da nema ništa protiv zahtjeva opozicionih stranka za sprovođenjem referenduma o Sudu i Tužilaštvu, ali im je poručio da poslanici iz opozicije moraju da dođu u parlament i glasaju za referendum, a ako neće, onda će referendum biti odgođen.

- Samo neka odu u parlament i neka dignu ruku za to i referendum će biti sproveden. Javno reći nije dovoljno, treba i javno odlučiti - rekao je Dodik i dodao da će oni sprovesti ono što je zaključeno na inicijativu nevladinih organizacija, a to je potpisivanje peticije sa 500.000 potpisa protiv Suda i Tužilaštva, jer je i to vrsta referenduma.

Opoziciju je pozvao da oni zakažu sastanak i istakao da  će on  doći na bilo koje mjesto, ali ne i u federalno Sarajevo.

- Oni nisu SDS, oni su izdajnička grupacija koja se koncentrisala u Sarajevu, a za neke njihove ljude mi imamo podatke da su nakačeni kao saradnici na neke obavještajne službe, za šta su imali određena primanja, a sve vrijeme samo kritikuju Srpsku - naveo je Dodik.

Da će od izjašnjenja opozicije zavisiti i termin posebne sjednice parlamenta Srpske, potvrdio je juče potpredsjednik Skupštine RS Nenad Stevandić te je najavio novi sastanak kod Dodika za mjesec. Smatra da se iza nedolaska opozicije na sastanak krije namjera da na idućoj sjednici parlamenta, koja počinje sutra, ponovo pokušaju izazvati incidente.

- Njihov potez je direktno ispoljavanje političkih interesa SDA i bošnjačkih faktora koji se zalažu za ukidanje RS. Za deset dana imaćemo kompletan stav, a za toliko vremena ili dan-dva poslije očekujemo posebnu sjednicu parlamenta na kojoj ćemo reći - postigli smo političko jedinstvo, ili će biti da jedni grade jedinstvo u RS, a drugi sa SDA. Ako su za referendum i političko jedinstvo u RS, a ne sa SDA, referenduma će biti. Ako nema konsenzusa, racionalno je da on bude, ne ukinut, nego odgođen - rekao je Stevandić.

Član Predsjedništva SNSD-a Staša Košarac smatra da opoziciju nije briga za sprovođenje odluke skupštine ni za sramne presude Suda BiH protiv interesa Srba.

- Takvo ponašanje i djelovanje nije nikakvo iznenađenje, imajući u vidu to da su u Sarajevu činili sve da politički i ekonomski oslabe RS - rekao je Košarac i optužio opoziciju da traži sprovođenje referenduma zbog uvjerenja da bi nakon toga međunarodna zajednica RS i njenom rukovodstvu uvela sankcije.

Član Glavnog odbora SDS-a Zoran Latinović pozvao je Dodika da podnese ostavku na sve stranačke funkcije i da "bude predsjednik svih građana u RS". Dodik se, kaže, ne treba stavljati u poziciju "glasnogovornika" parlamenta, uz naglasak da odluke najviše zakonodavne institucije treba poštivati.

- U svakom slučaju, očekujemo da će referendum biti raspisan. Ja ću, pa predsjednik SDS-a Vukota Govedarica i svi drugi funkcioneri, članovi i simpatizeri ove stranke biti među prvim građanima koji će izaći na biračka mjesta i podržati referendum - rekao je Latinović.

Na pitanje kako će SDS odgovoriti za deset dana kazao je da je jedini rok koji je relevantan, rok od 50 dana za sprovođenje referenduma o Sudu i Tužilaštvu.

Potpredsjednik PDP-a Igor Crnadak izjavio je da svako ko ne sprovodi odluke institucija i organa RS treba da odgovara te da Dodikovi rokovi PDP ne zanimaju.

- Nakon što smo vidjeli izjave poslije sastanka, prije svega, predsjednika RS, nove napade i prijetnje prema opoziciji, jasno je da smo dobro uradili što nismo otišli na taj sastanak - rekao je Crnadak.

Sporne sudije

Predsjednik Saveza logoraša RS Branislav Dukić rekao je da su pojedine sudije iz pravosudnih institucija BiH za vrijeme rata bile i u kasarni "Viktor Bubanj", u kojoj je on bio zarobljen. Dukić je rekao da su u logoru bile sudije Ismet Memeldžija, Galib Smajić, Davorin Jukić, Idriz Kamenica, sudija Marković, Šaban Maksumić, Amir Jaganjac i Mirso Salem.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )