Centar javne bezbjednosti Bijeljina obavještava građane da je 12.04.2016. godine stupio na snagu novi Zakon o oružju i municiji koji je definisao određene obaveze i prava građana različito od zakona koji je bio u ranijoj primjeni.
Vlasnici oružja za ličnu bezbjednost (pištolj i revolver) su dužni najkasnije 30 dana prije isteka roka važenja oružnog lista podnijeti zahtjev za izdavanje novog oružnog lista uz ispunjavanje opštih i posebnih uslova za nabavljanje oružja.
Zakonom je posebno definisan način prenošenja oružja koje se drži na osnovu važeće isprave o oružju radi promjene prebivališta, smrti vlasnika, popravke ili prepravke oružja. Za navedeno prenošenje je potrebna prethodna prijava nadležnom organu.
Kao i u ranijem zakonu vlasnik oružja i municije je dužan da oružje za ličnu bezbjednost, preda na čuvanje nadležnom organu prilikom napuštanja mjesta prebivališta duže od 60 dana, dok lovačko, sportsko i druge vrste oružja se mogu predati na čuvanje i ovlaštenom prodavcu ili serviseru oružja.
U slučaju nepostupanja zakon je predvidio novčanu kaznu i oduzimanje oružja.
Vlasnici oružja za ličnu bezbjednost koji na dan stupanja na snagu ovog zakona drže oružje na osnovu oružnog lista kojem je istekao rok važenja, obavezni su da do 31. decembra 2016. godine podnesu zahtjev za izdavanje oružnog lista uz ispunjenost opštih i posebnih uslova za nabavljanje oružja.
Lica koja su zakonski nasljednici umrlog vlasnika oružja koji nisu preuzeli oružje koje je na čuvanju kod nadležnog organa duže od tri godine, a koje je na dan stupanja na snagu ovog zakona zatečeno kod nadležnog organa, obavezni su preuzeti to oružje ili pokrenuti postupak preuzimanja u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu ovog zakona, u suprotnom oružje postaje vlasništvo Republike Srpske.
Novina u Zakonu je mogućnost legalizacije oružja do 31. decembra 2016. godine za građane koji posjeduju oružje, bez isprava o oružju, a koje prema ranije važećim propisima nije registrovano, uz ispunjenost opštih i posebnih uslova za nabavljanje i držanje oružja.
U postupku legalizacije oružja građani nisu dužni da dokazuju porijeklo oružja, a nadležni organ će izvršiti potrebne provjere.
Zakonom o oružju i municiji je predviđena amnestija od krivičnog ili prekršajnog procesuiranja za građane koji posjeduju oružje, municiju, minsko-eksplozivna sredstva i drugo oružje čije je nabavljanje, držanje i nošenje ovim zakonom zabranjeno, ukoliko isto odmah po pronalasku predaju nadležnom organu.