Kažu da je dobro piti što više vode, ali da li to znači da je treba piti ujutru-na prazan želudac, tokom jela ili prije spavanja? Evo šta kažu stručnjaci...
Mnogi dijeteričari smatraju da velika čaša vode prije jela ili tokom obroka može da vam pomogne da jedete manje i izgubite kilograme. Objašnjenje je logično – voda može da vam stvori osjećaj sitosti, a vi ćete izbjeći prejedanje.
Gledano iz drugog ugla, pojedini eksperti iz oblasti ishrane su zagovornici mišljenja da vodu nije dobro konzumirati uz obrok, već tek nakon što završite sa jelom. Razlog je što voda razređuje želudačnu kiselinu, odnosno remeti se njena pH vrednost koja je potrebna za razgradnju i aposrpciju hrane. Samim tim, usporava se varenje, zbog čega se mogu javiti mnogi probavni problemi i nadutost.
"Ispijanje vode odmah nakon jela ima tendenciju razređivanja želudačnih sokova, razređuju se enzimi koji su bitni za probavu. To zna da rezultira manjim izlučivanjem probavnih enzima, a to može dovesti do gorušice i kiseline u želucu," objašnjava doktorka Anja Sud.
Pa, kada bi zapravo trebalo da pijete vodu i zašto?
2 čaše vode ujutru čim ustanete kako biste aktivirali rad unutrašnjih organa
2 čaša vode trideset minuta prije jela za bolje varenje
1 čaša vode prije samog odlaska na tuširanje – da biste izbjegli podizanje krvnog pritiska
1 čaša vode prije odlaska u krevet – pomaže u sprečavanju moždanog i srčanog udara
Šta se događa u tijelu kada pijete samo vodu, umjesto sokova?
Lakše i brže ćete gubiti suvišne kilograme
Dobićete visok nivo energije, a metabolizam će se ubrzati
Bolja koncetracija
Izbacivanje štetnih toksina
Hidrirana, sjajna i glatka koža