Da li je ovogodišnja izborna kampanja u Bosni i Hercegovini do sada najprljavija. Atakovali na potencijalne birače i prije zvaničnog izbornog procesa
Brojni su slučajevi kršenja izbornog procesa u BiH i prije 7. septembra, kada je zvanično počela kampanja. Prema izvještaju šest nevladinih organizacija u BiH, okupljenih u koaliciju "Pod lupom", do ozvaničenja kampanje zabilježeno je čak 436 slučajeva nezakonitog političkog oglašavanja.
- Najčešće se radi o plaćenom oglašavanju na društvenim mrežama, o organizovanju javnih događaja na kojima su promocija stranke ili kandidata na izborima. Najčešće su kršili zakon SNSD u 66 slučajeva, SDA u 53, DNS u 36, SBB u 33 i SDS u 32 slučaja - kaže Jelena Tanasković iz te koalicije.
Trenutno, u jeku kampanje, registrovana su tri najčešća slučaja izbornih nepravilnosti, a najčešće je pominjana zloupotreba ličnih podataka u svrhu glasanja putem pošte, zbog čega je pod pritiskom morala da se oglasi i CIK BiH, odbivši da ipak objavi imena svih 77.000 građana, koji glasaju u odsustvu, odnosno iz inostranstva.
- Drugi slučajevi koji prednjače su zloupotreba javnih resursa u svrhu kampanje i pritisci na birače, a treći nezakonita trgovina mjestima u biračkim odborima - kaže portparol koalicije "Pod lupom" Nina Zubović.
Iako je to teško dokazati, jer u sudovima u BiH još nisu završeni sudski procesi prijavljenih izbornih prevara iz prethodnog ciklusa, na djelu su novi vidovi prevara.
Javna je tajna da se mjesto u biračkom odboru plaća od 200 do 500 maraka. Do njega prevaranti dolaze tako što već imenovanom članu biračkog odbora, kandidovanom od strane registrovane stranke, nalože da ne dođe na obuku, koja je preduslov za to mjesto na izborni dan. Kada on odustane na njegovo mjesto dolazi već pripremljeni stranački aktivista, a onome ko odustane se isplati visoka "nagrada". Inače, regularno mjesto u biračkom odboru plaća se svega 50 maraka.
Organizovanije i veće stranke svojim posmatračima u biračkim odborima dodatno plaćaju na ruke još 50 maraka, tako da će za 7. oktobar zaraditi stotinu KM. S druge strane, nestranački posmatrači Koalicije "Pod lupom" za naknadu troškova izbornog dana dobijaju sa troškovima komunikacije, odnosno slanja SMS poruka o toku izbora i rezultatima, svega 57 maraka.
SPORNE NALjEPNICE
Brojni su i drugi slučajevi zloupotrebe, a najdrastičniji je u Doboju, gdje su u jednoj štampariji odštampane minijaturne naljepnice boje ličnih karata i vozačkih dozvola, koje će prevaranti lijepiti na njih i ručno ispisivati brojeve identifikacionih dokumenata fiktivnih glasača.
KUTIJE I KABINE
U odnosu na ranije izbore u BiH, na ovogodišnjim će glasači listiće sa označenim kandidatima ubacivati u poluprovidne glasačke kutije, umjesto dosadašnjih metalnih. Zbog bolje kontrole tokom glasanja, glasačke kabine biće skraćene napola. Te izmjene donijela je neposredno pred raspisivanje izbora CIK.