Štrajk administrativnih radnika u pravosuđu Srpske OTVARA PANDORINU KUTIJU
Izvor: srpskainfo.com
×
0
Podijeli
FOTO: srpskainfo.com
Ogorčeni i obespravljeni radnici sudske administracije u pravosuđu Republike Srpske već četvrtu sedmicu štrajkuju u nadi da će im se plate povećati za 12 odsto.
Nije to neki veliki iznos, kako navode sindikalci, kada bi se pomnožio sa 1.000 radnika sudske administracije u Srpskoj, ali vlast se boji onog što bi moglo uslijediti nakon što se udovolji zahtjevima pravosuđa.
Zbog toga je pritisak na štrajkače sve veći, a prijetnje da će ostati bez svojih plata su svakoga dana sve jače, ali tako je uvijek bilo, prijetnje vlasti su sve jače i glasnije, kada su obespravljeni radnici glasniji i uporniji u svojim zahtjevima.
Ukoliko vlast ispuni zahtjeve administrativnih radnika u pravosuđu na red će doći zdravstveni radnici, prosvjeta i mnogi drugi obespravljeni i ogorčeni radnici u Republici Srpskoj koji sedmicama nijemo posmatraju kolege u pravosuđu i ostavljaju anonimne komentare koji su vapaji za pomoć.
Nijemo posmatraju umjesto da im se pridruže i rame uz rame zajedno se izbore za svoja prava. No, od toga nema ništa, jer je strah paralisao većinu.
Zašto radnici ćute i čega se boje pitanje je na koje odgovor samo radnici i znaju.
Štrajk u pravosuđu Srpske ušao je u 22. dan, ogorčena sudska administracija štrajkuje od 28. februara ove godine.
Radnici kažu da su im obećali povećanje plata od 1. januara sljedeće godine, ali sumnjaju da se radi o klasičnom mazanju očiju.
– Kao u nadrealistima pričaju: “Para može bit’ iduće godine, ali danas para nema”. Navode ministra pravde da povećanje plata nije moguće, jer sredstva nisu predviđena u budžetu za ovu godinu odbacujemo kao smiješna. Pa mi s njima pregovaramo već godinu dana, a ovaj štrajk je proizvod višemjesečnog ignorisanja zahtjeva radnika u pravosuđu- istakao je sagovornik Srpskainfo.
Ekonomski analitičar Svetlana Cenić ističe da štrajk zaposlenih u sudskoj administraciji nikome ne smeta, izuzev onih što upisuju kapital.
– Kakav nam je ministar takvo nam je pravosuđe. Sudije i tužioci ne štrajkuju, jer oni dobro sarađuju s vlastima. Štrajkuju oni od kojih vlast ništa i ne očekuje. Nikome ne smeta ovaj štrajk i pitanje je samo koliko će sada sudskih predmeta zastariti poput onog krim-tehničarima optuženima za uništavanje dokaza u slučaju “David Dragičević”- izjavila je Cenić.
Podsjetimo, Ministarstvo pravde RS ranije je odgovorilo da nisu u mogućnosti da prihvate zahtjeve Sindikata pravosuđa RS, jer budžetom koji je usvojen za 2024. godinu, nisu predviđena sredstva za povećanje plata.
Administrativni radnici u pravosuđu Srpske su u štrajku već 22. dan, traže povećanje plata za 11, 9 odsto uz obezbjeđenje povećanja i usklađivanja plata sa međugodišnjim rastom prosječne plate u Srpskoj, kao i izmjene obračuna minulog staža, sa 0,3 odsto, na 0,5 odsto.
I dok sa jedne strane sindikalci kažu da od svojih zahtjeva da im se poveća ionako mizerna plata neće odustati, iz ministarstva pravde navode da smanjenje plata štrajkačima nije nezakonito.
– Što se tiče isplata plata zaposlenima koji su u štrajku, podsjećamo da je Zakonom o štrajku Republike Srpske, propisan i uređen postupak organizovanog prekida rada i odbacujemo tvrdnje o nezakonitom smanjenju plata. Dakle, navedenim zakonom propisano je da radnik koji učestvuje u štrajku nema pravo na naknadu plate za vrijeme odsustvovanja sa rada zbog učešća u štrajku ukoliko se poslodavac i štrajkački odbor drugačije ne dogovore. Istim članom propisano je da radnik, koji je dužan da radi za vrijeme trajanja štrajka, radi obezbjeđivanja minimuma procesa rada, ima pravo na platu koja mora biti srazmjerna vremenu provedenom na radu- navode iz resornog ministarstva.
Iz Ministarstva pravde RS navode da im je cilj da pokušaju pronaći zajedničko rješenje, kako bi institucije pravosuđa počele da rade u redovnom režimu, pa će će razgovor sa predstavnicima Sindikata pravosuđa Republike Srpske biti nastavljen i u narednim danima.