NJegova svetost patrijarh srpski Irinej rekao je da stradanje Srba u hrvatskoj vojnoj i policijskoj akciji ,,Oluja,, na današnji dan prije 20 godina predstavlja tragediju biblijskih razmjera koju su nekada doživjeli Jevreji i Jermeni.
Srpski patrijarh je, nakon parastosa koji je služio večeras u Sremskoj Rači za stradale Srbe u hrvatskoj akciji "Oluja", poručio onima koji danas proslavljaju pobjedu nad nevinim narodom da zlo i zloba nikome dobra nije donijela.
Patrijarh Irinej je pred više od 10.000 okupljenih građana rekao da se danas prisjećaju i mole za nevino stradale Srbe, da mnogi pričaju o njihovom broju, ali da taj broj samo Gospod zna.
"Danas se, takođe, sećamo mnogobrojnog našeg srpskog naroda koji je na današnji dan prije 20 godina proteran iz svojih mjesta, iz svojih domova u kojima su vekovima živeli, a sve su to pod pretnjom smrti morali napustiti i potražiti spas u majci Srbiji", istakao je patrijarh Irinej.
Srpski patrijarh je naveo da je veliki broj protjeranih ostavio spaljene domove, razrušene crkve i razgrabljenu imovinu.
"Stradanje i progon Srba na današnji dan je jedan veliki zločin koji su činila naša braća po veri, braća sa kojom nas vezuje istorija i kultura", rekao je patrijarh Irinej.
On je podsjetio da je jedina krivica tog nevinog naroda - djece, žena i staraca, bila to što su bili Srbi pravoslavne vjere.
"Ta kirivica im je pripisana ne samo ovim gonjenjem već i 1941. godine kada je, zbog svog imena i vere pravoslavne, postradalo najmanje milion Srba, ako ne i više. Ono što je najtragičnije jeste što to stradanje nije došlo od stranog naroda, nepoznatog, od neke vere neslične, već od naše braće sa kojima smo živeli u veri više od deset vekova", naveo je patrijarh Irinej.
Patrijarh je istakao da za veliku tragediju Srba veliku odgovornost snose oni koji predstavljaju rimokatoličku crkvu.
Patrijarh ističe da se danas sjećamo stradalog srpskog naroda, čija stradanja ni danas nisu prestala, da mnogi tavore svojim životom u oskudici, siromaštvu lišeni ljudskog dostojanstva, da bi se mnogi vratili na svoja vjekovna ognjišta, ali da ih tamo čeka mržnja i nepoželjnost.
"Nismo mi genocidan narod, nikada u istoriji, ni danas! Narod smo koji je mnogo postradao o kojem je stvorena slika da mrzi, goni, progoni i ubija, a ta je slika daleko od nas i nadamo se da će biti promenjena", rekao je patrijarh srpski.
Patrijarh je poručio da nas Gospod nije poslao da mrzimo, nego da volimo i pomažemo jedni druge, prijatelje i neprijatelje svoje, što i sam Isus Hristos zapovijeda.
"Neka bi dao Gospod da se na ovim prostorima povrati mir i sloga među ovim narodima", poručio je patrijarh srpski Irinej.
Nakon parastosa uslijedio je umjetnički program pod nazivom "Naša je tuga...velika" u izvođenju studenata Akademije umjetnosti iz Banjaluke, a potom obraćanje Đurđice Popović, djevojke iz kolone, koja je u vrijeme egzodusa imala devet godina.
Obilježavanje Dana sjećanja na stradanje i progon Srba, koje zajednički organizuju vlade Republike Srpske i Srbije, počelo je večeras simboličnim susretom predsjednika Srpske Milorada Dodika i premijera Srbije Aleksandra Vučića na mostu između Rače i Sremske Rače, nakon čega su dvojica zvaničnika spustila u rijeku Savu vijence u znak sjećanja na postradale Srbe.
Nakon spuštanja vijenaca u rijeku Savu, intonirane su himne Republike Srpske i Srbije, a potom je služen parastos.