Za samo četiri dana, koliko je trajala republička akcija kontrole učesnika u saobraćaju, sa akcentom na prisustvo alkohola i droge u organizmu, policija je iz saobraćaja isključila 701 vozača.
Prema riječima portparola MUP-a RS Milana Salamadije, u toj akciji, koja je organizovana od 25. do 28. februara, zbog upravljanja vozilom pod dejstvom alkohola iz saobraćaja je isključeno 695 vozača, zbog droge četiri, dok su dvojica isključena zbog odbijanja kontrole.
Da daleko najviše pijanih vozača krstari drumovima banjalučke regije potvrđuje podatak CJB Banjaluka da je kod 257 vozača utvrđeno prisustvo alkohola u organizmu. U CJB Bijeljina iz saobraćaja je isključeno 110 pijanih vozača, a u Doboju 140. Podaci o pijanim vozačima nisu zanemarljivi ni u Prijedoru, gdje je tokom proteklog vikenda iz saobraćaja isključeno 96 pijanih vozača, a 24 osobe su uhapšene i zadržane u policiji do otrežnjenja.
Situacija je nešto bolja u Istočnom Sarajevu, gdje je u istom periodu zbog alkohola iz saobraćaja isključeno 75 vozača, dok je u Trebinju od volana odstupilo 60 vozača.
- Ovi podaci pokazuju da vozači u Srpskoj nisu svjesni opasnosti koju siju po putevima, ali i da je saobraćajna kultura na niskom nivou. Sva naša istraživanja pokazuju da je kombinacija alkohola i brzine ubitačna i predstavlja najčešći uzrok saobraćajnih nesreća sa smrtnim ishodom - rekao je Salamadija.
Direktor Agencije za bezbjednost saobraćaja RS Milija Radović pozdravio je ovu akciju i istakao da su trenutno najbolje rješenje veće kazne.
- Kazne za prekršaje, odnosno vožnju u alkoholisanom stanju, u RS su najmanje u regionu. Na primjer, kazna u Crnoj Gori za vožnju sa od 0,3 do 0,8 promila alkohola u krvi je 70 evra, a sve više od toga kažnjava se kaznom i do 2.000 evra - rekao je Radović. Predsjednik Udruženja za bezbjednost saobraćaja RS Milenko Jaćimović je istakao da su podaci poražavajući, posebno kada se uzme u obzir da se taj broj stalno povećava.
- Nažalost, ti podaci ne pokazuju stvarno stanje, zato što je vjerovatnoća da će pijani vozač biti zaustavljen jedan naprema devet. Tako da su stvarni rezultati daleko veći - rekao je Jaćimović.
Kazne
Kazna za prisustvo alkohola u krvi od 0,3 do jednog promila je 50 KM i jedan kazneni bod, dok je za prisustvo alkohola od jedan do dva promila 100 KM, dva kaznena boda i mjesec zabrane upravljanja motornim vozilom. Za prisustvo više od dva promila kazna je 400 KM, dva kaznena boda i zaštitna mjera zabrane upravljanja vozilom od dva mjeseca. Kada je riječ o brzini, raspon kazne za prekoračenje brzine van naseljenog mjesta je od 30 do 100 KM, a u naseljenom mjestu od 40 do 400 KM.
Radarska kontrola
Na području CJB Doboj, u periodu od 19. do 27. februara, od 13.000 kontrolisanih vozila dual radarom evidentirana su 2.864 prekršaja. To znači da je skoro svako četvrto ili peto vozilo napravilo prekršaj. U tom periodu na području Policijske stanice Brod evidentirana je brzina od 124 kilometra na čas u naseljenom mjestu, što su 74 kilometra na čas više od dozvoljene brzine.