FOTO: klix.ba

Nakon što je satelitski internet Starlink kojim upravlja američki milijarder i član nove administracije SAD-a Elon Musk saopćio kako uvodi ovu uslugu na Kosovo, čini se kako se klupko počelo odmotavati i u kontekstu Bosne i Hercegovine.

Krajem 2024. godine Bosna i Hercegovina, Crna Gora i Srbija ostale su jedine evropske države koje nisu uvele ovu uslugu.

Međutim, na mapi dostupnosti koju je Starlink objavio prošle godine, navedeno je kako će usluga u Srbiji i Crnoj Gori biti dostupna od 2025. godine.

S druge strane, za Bosnu i Hercegovinu nisu postojali apsolutno nikakve naznake da će usluga biti ubrzo uvedena na nebo iznad naše zemlje.

Ipak, čini se kako je januar 2025. godine donio kakve-takve promjene.

Starlink je ažurirao svoju mapu dostupnosti te je za područje Bosne i Hercegovine navedeno kako će usluga biti dostupna od 2025. godine, što na verziji mape od prethodne godine nije bio slučaj.

Tim povodom, obratili smo se i Regulatornoj agenciji za komunikacije (RAK) te smo provjerili da li su ostvareni određeni kontakti između Starlinka i ove agencije zadužene za uvođenje ovakvog tipa usluge.

"Satelitski operator Starlink je u ranijim informativnim razgovorima vođenim sa predstavnicima Regulatorne agencije za komunikacije (Agencija) iskazao interes za ulazak na tržište Bosne i Hercegovine i nuđenje javnih usluga pristupa Internetu krajnjim korisnicima u Bosni i Hercegovini. Operator je tada upućen da ishoduje potrebne dozvole kod Agencije. Do sada, Starlink nije dostavio zahtjev za izdavanje takvih dozvola", rekli su za Klix.ba iz Regulatorne agencije za komunikacije Bosne i Hercegovine.

Kako funkcioniše Starlink?

Većina satelitskih internet usluga koje dolazi od pojedinačnih geostacionarnih satelita koji kruže oko planete na 35.786 kilometara udaljenosti.

Kao rezultat toga, vrijeme povratnog prijenosa podataka između korisnika i satelita, također poznato kao latencija, je veliko, što čini gotovo nemogućim podršku za streaming, online igre, videopozive ili druge aktivnosti visoke brzine prijenosa podataka.

"Starlink je sazviježđe od nekoliko satelita koji kruže oko planete mnogo bliže Zemlji, na 550 kilometara i pokrivaju čitav svijet. Budući da su Starlink sateliti u niskoj orbiti, latencija je znatno manja, oko 25 ms u odnosu na 600+ ms", naveli su iz Starlinka.

Kada je riječ o opremi za korisnike usluge, Starlink koristi nekoliko uređaja, koji uključuju kablove, ruter, tzv. bazu te antenu koja predstavlja zapravo i ključnu komponentu za Starlink.

"Ovaj kompaktni, napredni komad tehnologije igra ključnu ulogu u uspostavljanju direktne veze sa Starlinkovim sazviježđem satelita niske Zemljine orbite (LEO). Korisnici obično imaju mogućnost brzine preuzimanja u rasponu od 50 do 150 Mbps i brzine prenosa od 10 do 20 Mbps, s kašnjenjem između 20 i 40 ms. Ove metrike performansi mogu varirati ovisno o lokaciji, mrežnom prometu i faktorima okoline", naveli su.

Ukoliko govorimo o samoj cijeni Starlink interneta, ona varira ovisno o tome da li je paket namijenjen za domaćinstva ili kompanije.

Na samoproglašenom Kosovu je, na primjer cijena usluge na mjesečnom nivou 60 evra, a kupovina opreme za uslugu procijenjena je na 360 evra. Oprema ostaje trajno u vlasništvu korisnika.

Prvi mjesec usluge se naplaćuje po aktivaciji ili 30 dana nakon isporuke.

U drugim državama regije, brzina interneta je sljedeća:

Albanija (Download od 214 Mbps do 329 Mbps; Upload 24 Mbps - 41 Mbps)

Sjeverna Makedonija (Download 225 Mbps - 333 Mbps; Upload 23 Mbps - 53 Mbps)

Hrvatska (Download 173 Mbps - 305 Mbps; Upload 20 Mbps - 36 Mbps)

Dolazak Maskovog Starlinka u Bosnu i Hercegovinu svakako bi značio jačanje imidža same države, ali ono što je i mnogo važnije, ponudio bi i alternativu opcijama interneta koje su trenutno dostupne na tržištu Bosne i Hercegovine.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )