Dio Mačvanske ulice u Bijeljini u kojoj, između ostalih, žive četiri slovačke porodice, i dalje je neasfaltiran i predstavlja problem kako za vozače automobila, tako i za pješake i učenike koji ovuda svakodnevno prolaze, kaže za portal „Dešavanja u Bijeljini“ mještanin Danijel Štefek, koji je i predsjednik Udruženja Slovaka Semberije „Juraj Janošik“.
Štefek je za naš portal rekao da je Mačvanska ulica specifična jer su asfaltirani njen početak i kraj, a središnji dio u dužini od 600 metara ostao je samo pošljunčan.
– U vrijeme prethodnog gradonačelnika Miće Mićića asfaltirali smo dio ulice od kružnog toka ka naselju (300 metara), odnosno njen početak. Značajno je bilo i sprovođenje gradske vode u tom periodu, a sadašnji gradonačelnik Ljubiša Petrović nastavio je asfaltiranje (400 metara), s tim što je ulica asfaltirana od njenog kraja ka sredini. Zbog toga nam je središnji dio Mačvanske ulice ostao i dalje pod šljunkom, a u jesenjem i zimskom periodu pod blatom i barama – navodi Štefek.
On ističe da u Mačvanskoj ulici žive četiri porodice Slovaka, te da od desetoro djece slovačke nacionalnosti, osmoro pohađa školu i svakodnevno mora da prođe dijelom ulice koja je neasfaltirana, ali i neosvijetljena.
– Pričali smo u više navrata sa Gradskom upravom, a dolazio nam je i ambasador Slovačke ovdje, prije pola godine. Postoje obećanja da će asfaltiranje biti nastavljeno, ali ništa se konkretno ne događa. Apelujem da oni koji su u mogućnosti pomognu konačnu sanaciju ovog dijela ulice, kako bi svi njeni stanovnici imali dostojne uslove za svakodnevno funkcionisanje – naglasio je Štefek.
Neasfaltirani dio Mačvanske ulice, pored toga što nema javnu rasvjetu, obrastao je u šiblje, put je uzak, te su roditelji primorani da odvoze i dovoze djecu u školu. Ovaj dio naselja ima veliki problem i zbog blizine regionalne deponije, koja je udaljena svega 200-300 metara vazdušnom linijom.
– U ljetnom periodu ovdje je neizdrživo, neprijatni mirisi ne dozvoljavaju ljudima da borave na otvorenom. Svjesni smo da i drugi dijelovi grada imaju isti problem zbog deponije, ali mi smo baš na udaru – dodaje Štefek.
On je za „Dešavanja u Bijeljini“ rekao da se nada da će nadležni imati sluha za realizaciju infrastrukturnih projekata u naselju u kojem se nalaze Slovaci, inače najmalobrojnija manjina od ukupno 17 manjinskih nacionalnih grupa u BiH.
– Prema popisu iz 2013. godine u BiH je živjelo svega 176 Slovaka, a u Bijeljini nas je trenutno 84. To znači da gotovo polovina Slovaka živi u Bijeljini! Mi ćemo nastaviti da se borimo za bolje uslove života, a moram reći da ima i pozitivnih pomaka jer je naše Udruženje dobilo status udruženja od javnog značaja i naredne četiri godine imaćemo obezbijeđena sigurna sredstva iz budžeta Grada – zaključio je Štefek.