FOTO: InfoBijeljina.com

Republika Srpska postala je zemlja staraca - svaki četvrti stanovnik je stariji od 65 godina, govore zvanični statitički podaci. Poražavajuće stanje rezultat je nebrige vlasti, a ukoliko ne bude drastičnih promjena, do 2070. broj staraca u BiH bi se mogao udvostručiti, upozoravaju demografi.

Odlazak stanovništva, mali broj rođenih, ali i duži životni vijek građana su glavni razlozi koji su uzrokovali takvo stanje, smatra demograf Aleksandar Čavić.
 
- Prirodna demografska kretanja i migracije su najviše uticali na starosnu strukturu stanovništva. Prirodna kretanja se odnose na poboljšanje zdravstvenih uslova, odnosno eliminaciju smrtnosti u ranoj životnoj dobi u zadnjih nekoliko decenija, što nije negativno. S druge strane, smanjio se broj rođenih, koji kao glavna komponenta prirodnog obnavljanja stanovništva, dovodi do toga da je svaka sledeća generacija malobrojnija od prethodne - pojasnio je za "Novosti" Čavić.

U takvim okolnostima imamo sve manje mladih, a sve više onih koji ulaze u treće doba.
 
- Imamo jako veliki broj odseljavanja u inostranstvo, a u tom najviše učestvuju mlado i srednjovječno-mlađe stanovništvo, od 20 do 40 godina. Promjene na polju fertiliteta (prirodnog kretanja) i polju migracija, uvijek se reflektuju na starosnu strukturu stanovništva - ističe Čavić.

Navodi da nema plana i sistemskog riješenja od strane vlasti kako bi se riješio taj gorući problem.
 
- Ako se ovakvi trendovi nastave, imaćemo ozbiljne poremećaje. Prema srednjoj projekciji, udio starih u 2070. bi mogao iznositi 42 odsto, što bi značilo da bi praktično pola stanovništva bilo starije od 65 godina - upozorava Čavić.
 
Svake godine imamo i manji broj rođenih, ali i manje sklopljenih brakova. Sociolog Ivan Šijaković je za "Novosti" objasnio zbog čega je stopa nataliteta sve manja.
 
- Mladi sve manje stupaju u brak iz više razloga: slabo zaposlenje, niske plate, produženo školovanje, stambeni problemi i očekivanje da će to pronaći u stranoj zemlji. Manje brakova i nizak standard imaju za posledicu manji broj rođene djece - rekao je Šijaković.

Dodaje da postoje mjere koje bi dovele do poboljšanja situacije.
 
- Prije svega, to su veći podsticaji za domaća preduzeća, smanjenje korupcije i povećanje plata nauštrb profita. Znanje i obrazovanje da budu glavni kriterijum za zaposlenje. Mladim parovima treba omogućiti povoljne stambene kredite, smanjiti političke manipulacije, podizati svijest o značaju porodice u društvu - kazao je Šijaković.

Više penzionera od radnika

Negativni demografski trendovi u RS najviše će uticati na sisteme koje čine okosnicu društva.
 
- Održivost fondova kojima se finansiraju penzijsko-invalidskog osiguranje, zdravstvo i obrazovanje u direktnoj su vezi sa odnosom broja zaposlenih i broja uživalaca tih prava, i oni su ugroženi sa ovakvim stanjem. Broj ljudi koji odlaze u penziju je drastično veći od onih koji počinju da rade. Samim tim smanjuje se i punjenje penzionih fondova - pojasnio je Čavić.
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 1 )