Ukoliko još čuvate kremu ili losion za sunčanje od prošlog ljeta, bacite ih, jer je uprkos valjanom roku trajanja njihovo dejstvo smanjeno.
Ljetnje mudrosti, poput onih "ne plivaj punog želuca" ili "umoči ranu u slanu vodu da brže zaceli", mnogima još uvijek predstavljaju pravilnik za opstanak na godišnjem odmoru kog se strogo pridržavaju. Međutim, nauka je ta koja mudrosti naših starih demantuje i čvrsto stoji iza stavova koji su, ako nam je zdravlje bitno, ipak mnogo pametniji izbor.
NATOPITE RANU U SLANOJ VODI, BRŽE ĆE ZARASTI
Ovaj savjet koji često čujemo iz usta pripadnika starijih generacija zapravo nije istinit u svim slučajevima. Istina je da postoje rane koje nakon kontakta sa slanom vodom malo brže zacjeljuju (one koje sporije zarastaju jer su duboke). Manje povrede, poput onih uzrokovanih padom s bicikla (naročito kod djece), nije dobro izlagati slanoj vodi jer ona takvu povredu nagriza i otežava njeno zarastanje.
ZAŠTITNI FAKTOR 30 DVOSTRUKO VIŠE ŠTITI OD ZAŠTITNOG FAKTORA 15
Ovaj logičan zaključak ipak ne pije vodu. Krema sa zaštitnim faktorom 30 će, posmatrajući vremenski period njenog dejstva, svakako nešto duže štititi kožu od faktora 15, a faktor 50 duže od faktora 30. Ali čak i kad nanesemo kremu zaštitnog faktora 50, koža nije maksimalno zaštićena. Upravo zato se suncu ne treba izlagati u kritičnom periodu tokom dana.
PLIVANJE PUNOG ŽELUCA JE ŠTETNO
Skočiti nakon jela u hladnu vodu dugo se smatralo opasnim jer navodno može da izazove bolove i grčeve u stomaku. Međutim, nauka je tu staru mudrost opovrgla. Budući da organizam nakon jela vari hranu, plivanje će ga samo malo usporiti, što opuštenom uživanju u vodi nimalo ne smeta. Ali ako ste srčani ili teži bolesnik, onda vam, nezavisno od jela, svaki nagli ulazak u vodu može napraviti problem. A ako ste mladi, zdravi i nemate nikakvih zdravstvenih problema, slobodno se okupajte nakon pojedenog sendviča.
PROŠLOGODIŠNJA KREMA ZA SUNČANJE MOŽE DA POSLUŽI JOŠ JEDNU SEZONU
Ukoliko bočicu kreme ili losiona za sunčanje sa zaštitnim faktorom od prošlog ljeta još čuvate, bacite je. Rok trajanja većine sredstava za zaštitu od sunca je godinu dana od trenutka otvaranja, pod uslovom da ih čuvate na suvom i hladnom mjestu. Čak i ako im je rok trajanja još uvijek valjan, dejstvo tih krema i losiona je smanjeno.