FOTO: InfoBijeljina

Kako nas zahvati koja kriza, cijene roba i usluga u Srpskoj pođu da divljaju, veoma često bez ikakve ekonomske opravdanosti i razloga.

To je posebno bilo izraženo po izbijanju epidemije korona virusa, u proljeće 2020, kada su se građani suočili sa enormnim poskupljenjima svega i svačega.

Samo što se „korona“ situacija malo ustabilila, svijet je potresla rusko-ukrajinska kriza, početkom 2022, kada su i na našem tržištu uslijedili novi potresi.

Naime, trgovci su se, gotovo na dnevnom nivou, utrkivali ko će prije podići cijene, pa su se građani suočili sa rekordnim poskupljenjima gotovo svih roba i usluga.

Tokom obe ove krize, i cijene stanova u Srpskoj konstantno su išle gore, i to ne u nekom beznačajnom iznosu.

Tačnije, neposredno prije izbijanja epidemije korone, pa do danas, kvadrat je u Srpskoj, u prosjeku, poskupio čak za duplo.

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, u trećem tromjesečju 2019, prosječna cijena kvadrata u novogradnji iznosio 1.527 KM. U istom periodu ove godine, njegova prosječna cijena je iznosila 2.929 KM. Dakle, samo u ovom periodu, kvadrat je poskupio za čak1.400 KM ili 92 odsto.

Primjera radi, stan od 50 kvadrata prije pet godina u prosjeku je koštao oko 75.000, a sada košta oko 145.000 KM.

U Banjaluci, trenutno, kvadrat u novogradnji u prosjeku košta 3.618 KM.

Samo u odnosu na prošlu godinu, prosječna cijena u Srpskoj je ove godine viša za skoro 9 odsto.


Što se Banjaluke tiče, najjeftiniji stanovi kreću se oko 2.800, a najskuplji premašuju 6.000 KM.

Uprkos visokim cijenama, prodaja stanova u Srpskoj nije u padu.

Naime, u trećem tromjesečju ove godine u Srpskoj su prodata 742, a u istom periodu lani 720 stanova. U ovom periodu, broj prodatih stanova u Banjaluci je sa 249 porastao na 287.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )