FOTO: unsplash.com

Kako dijete raste, nije neobično da počne da udara predmete, bilo da baca ili udara igračke, ili čak udara roditelje i članove porodice.

Iako je to normalna faza u razvoju, jer djeca još ne znaju drugačije da izraze frustraciju, važno je da im roditelji pokažu da udaranje i bacanje stvari nije prihvatljivo. Ako se to zanemari, s vremenom može da dovede do ozbiljnijih problema u ponašanju.

Prema riječima dječje terapeutkinje Šenon Bušar, naučiti dijete da udaranje nije u redu zapravo nije toliko teško, ključ je u tome što tačno reći, ali i šta izbjegavati.

U videu na TikToku, Šenon je reagovala na snimak mame koju dijete udara po licu. Majka mu govori da ne smije da je udara i moli ga da "bude dobro", dok dijete nastavlja s udaranjem. Šenon je objasnila da je to šokantna situacija za svakog roditelja i odlučila da podijeli savjet koji može da pomogne u takvim trenucima.

"Naša prva reakcija je da kažemo 'Ne, nemoj to da radiš' ili 'Nemoj da me udaraš'. Ali to ne funkcioniše. Djeca mlađa od dvije godine razumiju samo poslednje riječi koje im govorimo, ne razumiju cijelu rečenicu", kaže terapeutkinja.

"Ako kažete 'Ne udaraj', oni čuju 'Udaraj'. Ako kažete 'Ne bacaj', čuju 'Bacaj'. Zato na kraju rečenice treba da im date jasna uputstva šta smiju da rade".

"Mala djeca ne shvataju kad im kažemo 'ne'"

Šenon je istakla da je majka u videu "bila na dobrom putu" kad je rekla djetetu da "bude dobro", ali takva poruka je previše nejasna, djeci je potrebna konkretna naredba koju mogu da razumiju i ponove.

"Treba da im ponudite jasnu zamjenu za takvo ponašanje. U ovom slučaju, ja bih rekla nešto poput: 'Ne udaramo, ruke su za tapšanje!' ili 'ruke su za zagrljaje', ili 'ruke su za držanje'", dodala je.

Ako dijete nastavi da udara, čak i nakon preusmjeravanja, terapeutkinja savjetuje da se udaljite iz te situacije kako biste mu pokazali da to nije prihvatljivo.

"Što duže ostajete i dopuštate da vas udara, to više šaljete poruku da je to u redu", upozorava Šenon i ističe da mala djeca ne shvataju kad im kažemo 'ne'.

"Djeca reaguju na ključne riječi, ne na rečenice sa 'ne'. Kad kažete 'ne udaraj', oni čuju 'udaraj'. Kad kažete 'ruke su za držanje', oni čuju 'držanje', što je mnogo korisnije", pojasnila je.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )