Javna saslušanja sve više ulaze u parlamentarni život na nivou BiH kao metod dolaska do informacija o konkretnim stvarima, ali nadležni ne kriju da su krajnji dometi tih aktivnosti, iako veoma korisni, još pod upitnikom.
Prvo ovogodišnje javno saslušanje trebalo bi, kako je rečeno za "Glas", biti u četvrtak, kada bi pred poslanicima, odnosno članovima Komisije za spoljne poslove u Predstavničkom domu Parlamenta BiH trebalo da se pojave predsjedavajuća Savjeta ministara Borjana Krišto i šef diplomatije BiH Elmedin Konaković. Oni bi, naime, trebalo da otkriju sve detalje i razloge zbog kojih je, u posljednji čas, otkazan samit lidera zapadnog Balkana i EU, koji je trebalo početkom decembra prošle godine da bude održan u Neumu.
Želju da prisustvuju tom saslušanju imaju i članovi Komisije za borbu protiv korupcije, koji, s druge strane, planiraju da u prvom kvartalu godine saslušaju predstavnike nekoliko bitnih institucija na nivou BiH.
Članovi Komisije su početkom ovog mjeseca razmatrali zaključak, kojim ih je Predstavnički dom Parlamenta BiH zadužio da prate postupak nabavke prostora za smještaj Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) u Banjaluci.
Usvojen je i zaključak koji od Savjeta ministara, Ministarstva finansija i trezora te UIO i Kancelarije za reviziju traži da im dostave informaciju o svim radnjama, odlukama i aktivnostima koje su sprovedene ili po kojima se postupalo u vezi sa višegodišnji projektom nabavke i izgradnje objekta za Regionalni centar Banjaluka i Glavnu kancelariju UIO BiH u Banjaluci.
Odlučeno je da, nakon što dobiju te informacije, predstavnici svih tih institucija, u roku ne dužem od 45 dana, budu pozvani na javno saslušanje.
Na isti način biće zatražene i određene informacije u vezi sa projektom izgradnje Južne gasne interkonekcije, koji se primarno odnosi na FBiH, od ministra transporta i komunikacija BiH Edina Forte.
Komisija za borbu protiv korupcije je, naime, najmlađe parlamentarno tijelo jer je formirana prvi put u ovom sazivu vlasti, a predsjedavajući Branislav Borenović (PDP) kaže da su za godinu održali 11 sjednica, dva javna saslušanja u vezi sa metrologijom i homologacijom, kao i mnoge druge aktivnosti koje pokazuju da je njeno formiranje i bilo opravdano.
- Najvažniji je taj parlamentarni mehanizam javnih saslušanja koji nije u prethodnom periodu toliko korišćen, gdje smo uvidjeli da je to dobar alat za uključivanje u aktuelne teme potencijalnih koruptivnih naznaka - rekao je Borenović.
Poseban akcenat sada je, kaže, na praćenju kupovine zgrade za potrebe UIO.
- Na javnom saslušanju ćemo ispitati nadležne da bismo došli do saznanja o toj veoma kontroverznoj javnoj nabavci koja je sa 37 miliona maraka narasla na skoro 100 miliona u veoma kratkom periodu - rekao je Borenović.
Obaveza Komisije je, dodao je, da iskoristi sve parlamentarne alate da bi uticala eventualno i na izmjene zakona, kao što je to bio slučaj u oblasti metrologije i utvrdi ima li koruptivnog ponašanja.
- Već smo uputili izvještaje sa prethodnih saslušanja prema Tužilaštvu da provjere navode - rekao je Borenović.
Ipak naglašava da moraju raditi na implementaciji saznanja.
- Bez obzira na opstrukcije koje će postojati u primjeni utvrđenih stavova tražićemo i tragati za rješenjima kako da stvari dovedemo do kraja. Postoji dobra volja i atmosfera u Komisiji u kojoj su poslanici i iz Srpske i FBiH te vlasti i opozicije - istakao je Borenović.
Poslovnik Predstavničkog doma Parlamenta BiH propisuje da se, između ostalog, saslušanje snima fonografski i vodi zapisnik, a tehničke i druge ispravke mogu se praviti u dogovoru i uz saglasnost lica koja su predmet saslušanja. Dio saslušanja može biti i zatvoren za javnost u slučaju da su pitanja osjetljiva za bezbjednost. Izvještaj o saslušanju dostavlja se Domu, a Komisija može predložiti na usvajanje i odgovarajuće zaključke.
Izbori
Komisija je primila na znanje zahtjev za dostavljanje i praćenje određenih predmeta Visokog sudskog i tužilačkog savjeta BiH i molbu za uključenje u krivični postupak. Primljen je na znanje i dopis u vezi sa korupcijom u izbornom procesu u BiH i entitetima, a od Agencije za istrage i zaštitu (SIPA) zatražena je informacije o datoj saglasnosti za imenovanje Nenada Nešića za ministra bezbjednosti 2023. godine, s obzirom na to da je iz Tužilaštva BiH saopšteno da se istrage u tom predmetu vode od 2019.