FOTO: null

Dijabetes, u narodu poznat i kao šećerna bolest, zasad je neizlječivi poremećaj metabolizma zbog kojeg ćelije ne dobijaju dovoljno energije, a to se događa kada gušterača ne proizvodi dovoljno inzulina ili on nije djelotvoran.

Inzulin je hormon koji reguliše količinu šećera u krvi, pa je kod dijabetičara ona povišena i može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema.

Iako je prvi korak u sprečavanju komplikacija ovog poremećaja izbjegavanje šećera i nezdravih namirnica, prehrana za dijabetičare ne mora biti bezukusna i jednolična. Potrebno je samo dobro upoznati namirnice koje konzumiramo i promijeniti način ishrane.

Uz kvalitetnu ishranu, malo vježbe i izbjegavanje poroka, kvalitet života osoba s dijabetesom ne mora biti narušen, a dijabetska ishrana preporučuje se i osobama koje ne pate od ovog poremećaja.

Pravilan način ishrane kod dijabetesa

Važno je znati šta jesti, ali ponekad je važnije znati kako i kada jesti. Kako biste omogućili organizmu da konzumirane namirnice iskoristi na najbolji i neškodljivi način, držite se sledećih pravila:

1. Ishranu rasporedite u pet manjih obroka dnevno.

2. Ne preskačite doručak.

3. Jedite svaki dan u isto vrijeme.

4. Izbjegavajte da jedete u neprovjerenim restoranima; važno je da uvijek imate kontrolu nad namirnicama koje konzumirate.

5. Svaki dan pojedite barem 5 jedinica voća i povrća.

6. Izbjegavajte prženo i pečeno meso.

7. Pijte mnogo vode.

8. Ne koristite duvanske proizvode i alkohol.

9. Izbjegavajte slatkiše i grickalice svih vrsta.

 Šta se preporučuje, a šta ne

Osmislite vlastiti plan ishrane vodeći se sledećom listom poželjnih i zabranjenih namirnica:

Povrće

Sve vrste povrća su dobar izbor, ako pripazite gdje ga nabavljate i kako ga pripremate. Povrće je bogato vlaknima, mineralima i vitaminima, a sadrži zaista zanemariv broj kalorija.

Preporučene namirnice: svježe povrće, najbolje sirovo ili kuvano na pari; smrznuto povrće na pari ili tavi bez masti; zeleno povrće kao što su kelj, špinat i rukola.

Loše namirnice: konzervisano povrće s mnogo soli, povrće pripremljeno s maslacem, sirom ili umacima, ukiseljeno povrće.

Voće

Preporučuje se dnevno konzumirati 5 jedinica voća, što je jednako količini od 5 većih voćki ili na primjer 5 šoljica bobičastog ili narezanog voća. Bogato vlaknima, mineralima i vitaminima voće sadrži više dobrih ugljikohidrata nego povrće.

Preporučene namirnice: svježe voće svih vrsta, nezaslađene marmelade i džemovi,  svježe iscijeđeni sokovi bez sladila. 

Loše namirnice: kandirano voće, konzervisano voće sa šećerom i aditivima, zaslađeni voćni sokovi, zaslađene marmelade, džemovi i umaci.

Ugljenihidrati

Iako su odavno na zlom glasu, naše tijelo treba ugljenehidrate. Međutim, potrebno je razlikovati dobre od loših ugljenohidrata i to primijeniti u kuhinji.

Preporučene namirnice: žitarice integralnog zrna kao što su smeđa riža, zobena kaša, proso ili ječam; integralne žitarice; slatki krompir.

Loše namirnice: procesuirane žitarice poput bijele riže ili bijelog brašna; žitarice s dodatnim šećerom; bijela peciva; prženi krompir.

Proteini

Iako se osobama s dijabetesom preporučuje dnevne potrebe za proteinima uzimati iz povrća, one se mogu namiriti i kroz mesne namirnice, ali pažljivo odabrane i zdravo pripremljene. Riba i plodovi mora jedan su od najzdravijih izbora bogatih proteinima.

Preporučene namirnice: orašasti plodovi kao što su lješnici, bademi i orasi, grahorice poput graha, graška, boba, sočivo, slanutka, mahuna; tofu; riba i plodovi mora; bijelo meso peradi bez kože; bjelanca iz jaja.

Loše namirnice: prženo i pečeno meso ili riba, crveno meso bogato mastima kao što su rebarca i janjetina, prerađeni i suvomesnati proizvodi, perad s kožom.

Mliječni proizvodi

Mliječne proizvode treba konzumirati vrlo umjereno i s velikim oprezom prema mastima. Uvijek birajte proizvode sa što manjim udjelom masti i izbjegavajte procesuirane proizvode.

Preporučene namirnice: svježe obrano mlijeko, jogurti s manje mliječne masti,  svježi i bijeli sirevi s malo udjela mliječne masti, bezmasno vrhnje. 

Loše namirnice: trajno mlijeko, trajni sirevi s mnogo mliječne masti, mliječni proizvodi poput pudinga.

Masti

Osobe s dijabetesom trebaju posebno paziti na održavanje zdrave tjelesne težine. Kao što znamo, masti ovdje mogu biti veliki otežavajući faktor. Ipak, nije potrebno izbjegavati sve masti, već omogućiti unos dobrih i zdravih masti, a izbjegavati nezdrave.

Preporučene namirnice: povrće bogato zdravim mastima kao što su orašasti plodovi, sjemenke i tropsko voće poput avokada, sve u malim količinama, riba bogata omega-3 masnim kiselinama, kao što su tuna, losos i skuša, maslinovo ulje, ulje grožđanih sjemenki i uljane repice. 

Loše namirnice: standardno suncokretovo ulje, kokosovo i palmino ulje, margarin.

Pića

Iako je unošenje velikih količina tečnosti postao standard zdravog života, mnogo ljudi nije svjesno kako kupovna pića ponekad sadrže više šećera od najgorih vrsta slatkiša.

Zato je prije kupovine potrebno pažljivo proučiti popis sastojaka na etiketi proizvoda i svoj izbor koordinirati prema tim informacijama.

Preporučene namirnice: voda gazirana ili negazirana bez dodanih ukusa, nezaslađeni čaj s limunom, svježe cijeđeni sokovi bez šećera, kafa bez zaslađivača.

Loše namirnice: zaslađeni voćni sokovi, čaj sa šećerom ili medom, kafa sa šećerom ili vrhnjem, gazirana i energetska pića, alkohol.

Slatkiši

Slatkiši su po definiciji zabranjeni osobama koje boluju od dijabetesa, iako u malim količinama ne moraju nužno uzrokovati štetu organizmu.

Strogo je zabranjen šećer, čak i smeđi koji se odnedavno reklamira kao zdraviji, te poslastice poput kolača, keksa, palačinki, meda i marmelade.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )