FOTO: undefined

Preduzetnici u Srpskoj već duže vrijeme se žale na novi sistem fiskalizacije, a zanimljivo je da, u slučaju kvara na fiskalnoj kasi, postoje dva cjenovnika za detekciju, što zavisi da li je u toku radno vrijeme, ili nije.

InfoBijeljina je provjerama utvrdila da izlazak na teren radi dijagnostifikovanja kvarova na elektronskom fiskalnom uređaju u toku radnog vremena košta 70,20 KM sa PDV-om, a van radnog vremena cijena iznosi 98,28 KM.

Zamjena neispravnih elektronskih fiskalnih uređaja na terenu - u toku radnog vremena, košta 168,48 KM, dok je cijena izvan radnog vremena 210,60 KM.

Promjena bezbjednosnih elemenata na terenu - u toku radnog vremena, košta 168,48 KM, a izvan radnog vremena 210,60 KM.

Unos artikala po zahtjevu obveznika fiskalizacije (ako postoji CSV fajl) plaća se 70,20 KM, a ručni unos košta 140,40 KM.

Jedinstvena mjesečna cijena održavanja i podrške elektronskog fiskalnog uređaja (EFU) mjesečno sa PDV-onom košta 33,93 KM.

“Mislio sam da je nova fiskalizacija besplatna, a ja firmi ‘Aero centar krila’ plaćam mjesečno 33,93 KM za neko održavanje kase i sistema. I platio sam serviseru, koji mi je donio kasu, šest mjeseci unaprijed održavanje, i to 14,04 mjesečno odnosno 84,24 KM. Ja i dalje ne znam šta sam platio, a sada vidim da oni naplaćuju i dolazak servisera da ustanovi uzrok kvara, a to se naplaćuje i radnim danima”, rekao je InfoBijeljini jedan ogorčeni preduzatnik.

Podsjetimo, negodovali su i drugi preduzetnici, koji kažu da novu fiskalizaciju, za koju su mislili da će biti besplatna, “debelo” plaćaju.

“Priča o besplatnim fiskalnim kasama je samo farsa. Ovdje se vidi kako država stalno vrši namet na privrednike. Samim uvođenjem ove fiskalizacije mi vidimo da neće biti nikakvog poboljšanja, već samo da bi oni uzeli 39 maraka. Kao da plaćamo kurira koji od jednog objekta do Poreske uprave prenosi te podatke, a ne moderne tehnologije”, rekao je privrednik iz Bijeljine Miloš Vukadinović.

Poreska uprava je ove kase plaćala 1.000 maraka po komadu, a InfoBijeljina je pretragama utvrdila da se one na internetu mogu nabaviti za 60 dolara.

U oktobru je, podsjetimo, narodni poslanik Mirjana Orašanin postavila pitanje ministrici finansija Republike Srpske, Zori Vidović, o troškovima fiskalizacije u Republici Srpskoj, koji iznose 50 miliona KM.

Orašanin je navela da “ako pogledamo cijene na svjetskim webshopovima, ovakvi uređaji, odnosno fiskalni post terminali, koštaju između 50 i 60 dolara, što je oko 150 KM po jedinici”.

“Za 30 hiljada poreskih obveznika, to bi iznosilo oko 5 miliona KM, maksimalno, za nabavku kasa. Postavlja se pitanje, na šta je potrošeno preostalih 45 miliona KM?”, upitala je Orašanin.

Vidovićeva je tada izjavila da je trošak fiskalizacije iznosio onoliko koliko su predvidjeli. 

“Dio sredstava je izdvojen za izradu softvera, dok je dio namijenjen za nabavku fiskalnih kasa, koje će budžet Republike Srpske obezbijediti za svakog poreskog obveznika, čime oni neće imati dodatne troškove” navela je ministrica Vidović.

Ona je dodala da, “što se tiče mjesečnih troškova za operatere, to je uobičajena praksa koja je postojala i tokom prethodne fiskalizacije, te tu nema ništa novo ili neočekivano”.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )