Šta nedostaje bijeljinskim selima da zadrže mlade: "Sramota da u 21. vijeku imamo ovakve puteve"
Izvor: infobijeljina.com
×
1
Podijeli
FOTO: InfoBijeljina.com
Urbanizacija Semberije i poboljšanje uslova života svih građana, obećanja su koja se često čuju u preizbornim kampanjama. Ali, u praksi ona najčešće ostaju „mrtvo slovo“ na papiru.
Na području Grada Bijeljina egzistira 70 mjesnih zajednica od kojih je 13 gradskih i 57 seoskih. Njihovi mještani suočavaju se, uglavnom sa sličnim komunalnim infrastrukturnim problemima, kao što su asfaltiranje puteva, izgradnja javne rasvjete, vodovodne mreže, poboljšanje niskonaponske mreže, uređenje objekata koje koriste mjesne zajednice, proširenja mjesnih grobalja, kao i drugih pitanja od značaja i interesa za stanovnike.
Selo Srednji Dragaljevac kod Bijeljine, je selo dobrih domaćina koji su svojim radom i trudom izgradili život za svoje porodice. U oko 300 domaćinstava živi više od 1.000 stanovnika. Bave se, uglavnom, poljoprivredom ali mnogi imaju i dodatna zanimanja.
Život u selu ne bi mijenjali za život u gradu, ali razočarani su odnosom lokalnih vlasti prema njima. Godinama pokušavaju da uz pomoć nadležnih asfaltiraju put dužine 1.100 metara koji ovo selo povezuje sa Srednjim Magnojevićem, Donjim i Gornjim Dragaljevcem. Smatraju da je dobar put od presudne važnosti za opstanak sela ali i njihovih domaćinstava jer su njihovi sinovi odlučili da ostanu na imanju i na djedovini stvaraju svoje porodice.
Ugledni semberski domaćin Milenko Urošević kaže da se mladima moraju obezbjediti dobri uslovi ako ne želimo da svi odu u grad u potrazi za boljim životom.
- U šest kuća samo u mom zaseoku bilo je 16 djece. Djevojke su se poudale, a svaka kuća ima muškog nasljednika koji želi da ostane na očevini. U gradskom budžetu su planirana dva miliona maraka za ruralni razvoj. Po skupštinskoj odluci mi treba da skupimo 30 odsto sredstava, a iz budžeta da nam daju 70 odsto i riješili bismo ovaj problem. Sramota je da u 21. vijeku imamo ovakve seoske puteve. Ljeti je i nekako izdržljivo ali kada dođe zima, kiše i snjegovi, teško je. Gradonačelnik nudi pomoć od 100.000 KM za kupovinu starih kuća mladim bračnim parovima, pa nek dio tih sredstava preusmjeri i u naše selo gdje zaista žive mladi. U ovih šest kuća biće dogodine više djece nego u sva tri Dragaljevca – priča Milenko Urošević za portal InfoBijeljina.
I dvadesettrogodišnji Dragan Šubarić ostaje u svom selu. Već četiri godine je oženjen, ima ruke zlata vrijedne što je dovoljno da dobro živi.
- Asfalt i rasvjeta, samo to tražimo. Da imamo iste uslove kao i druga sela. A nigdje nije kao na svom ognjištu – kaže mladi čovjek.
Ovaj sokak u Srednjem Dragaljevcu, za razliku od mnogih semberskih sela koja opustješe, pun je života, mladosti i radosti. Nastaviće njegovi mještani da vrijedno rade i grade budućnost za svoju djecu. Nadaju se da će ih u tome podržati i nadležni.