Trening može biti naporan i zato je važno dobro pripremiti tijelo. Upravo zato treba paziti na hranu, ali i tečnost koja se u organizam unosi prije samog vježbanja.
Opcija ima mnogo, ali neke ljude i dalje muči pitanje - što jesti prije treninga? Za savjet smo pitali nutricionistkinju Luciju Hršak koja kaže kako je potrebno pripaziti na vrstu hrane, vrijeme unosa, kao i na samu količinu obroka.
Koja je uloga obroka prije treninga?
Osim očite uloge da ne pregladnite usred treninga, obrok prije bilo koje sportske aktivnosti ima još jednu ulogu za organizam.
"U svrhu sprečavanja neugodnih situacija zbog gubitka energije i tečnosti koje mogu dovesti do umora, gubitka koncentracije, nervoze, slabijih sportskih učinaka, ali i do povrede, tijelu je potrebno osigurati odgovarajuće hranjive obroke prije treninga, ali i u pravo vrijeme", rekla nam je nutricionistkinja Lucija Hršak te napomenula kako se sama količina i sastav obroka razlikuju obzirom na dob, pol, tjelesnu masu i vrstu same aktivnosti.
Obrok prije treninga ima veliku ulogu u samom organizmu te je ključan za njegovu funkciju.
"Obrok prije aktivnosti ima nekoliko svrha: nastavak punjenja zaliha mišićnog glikogena, njegova obnova u jetri, posebno ako je riječ o jutarnjoj aktivnosti nakon noćnog posta, hidracija te prevencija gladi", dodala je Hršak.
Koji je najbolji obrok prije treninga?
"Najbolji obrok prije treninga zavisi od individualnih ciljeva, zahtjevima i preferencijama, ali uopšteno bi se on trebao sastojati od kvalitetnih ugljenihidrata niskog glikemijskog indeksa i s manjom količinom prehrambenih vlakana. Posebno ako pojedinac ima problema s probavom i nadutosti", rekla je nutricionistkinja Hršak te napomenula kako je poželjno da unos proteina bude nizak do umjeren, a udio masti nizak jer one zahtijevaju dužu probavu i usporavaju pražnjenje želuca.
Samo vrijeme uzimanja obroka ima veliku ulogu. Obrok bi trebalo uzeti sat do četiri sata prije samog treninga kako nam za vrijeme treninga ne bi pozlilo, odnosno kako bi se hrana uspjela sleći. Ako ogladnite prije samog treninga, uzmite neki manji i jednostavniji obrok koji se lako probavlja.
Primjeri obroka prije treninga?
Ova magistarka nutricionizma otkrila nam je i konkretno šta jesti prije treninga, pa evo nekih ideja:
· žitarice s voćem
· rižoto
· sendvič od šunke i sira
· tuna s povrćem
· supa od povrća s hljebom
· pečeni krompir
· smoothie
· mlijeko s integralnim krekerima
· riža na mlijeku
Ne zanemarujte tečnost
Svi koji vježbaju vjerojatno znaju koliko je važan unos tečnosti tokom cijelog dana. Znojenjem gubimo tečnost koju onda treba nadoknaditi raznim napitcima. Najbolji odabir je voda, ali i kafa ili čaj su dobre zamjene.
"Kafa i zeleni čaj doprinose ukupnom dnevnom unosu tečnosti i izvrsni su stimulansi, međutim oba napitka su diuretici pa mogu uzrokovati češće mokrenje, a kod nekih ljudi se javljaju probavne smetnje nakon konzumacije kafe. Stoga je najbolje prema vlastitoj reakciji organizma, odrediti korisnost konzumacije tih napitaka prije treninga", rekla je Hršak.
Ipak, na kraju veliku ulogu, osim šta jesti prije treninga, ima i niz drugih faktora. Za najbolji rezultat, nutricionistkinja savjetuje da se vodi određena vrsta dnevnika ishrane i praćenja kako određena hrana utiče na samo izvođenje treninga.