Tokom aktuelnog časa na sjednici Narodne skupštine RS koja je u toku, Tomica Stojanović, poslanik u Klubu SDS-a, pitao je ministra eneregetike i rudarstva RS Petra Đokića, kako će Vlada Srpske vratiti obaveze po međunarodnim arbitražama arbitražama koje joj prijete.
"Elektrogospodarstvo Slovenije 695 miliona evra, Portorož 42,6 miliona evra, Hrvatska elektroprivreda 100 miliona evra, Vjetropark Trusina 102 miliona evra. Ove četiri arbitraže iznose oko 950 miliona evra. Da li Vlada planira kako će vratiti ove obaveze i od čega planira? Da li postoji neki program, strategija kojim se to planira?", pitao je Stojanović.
Đokić odgovara da nisu tačne Stojanovićeve konstatacije da su arbitraže aktivne.
"Neke su okončane, poput arbitraže za RiTE Ugljevik gdje potpisan sporazum sa Elektrogospodarstvom Slovenije i tu nemamo nikakav zastoj. Postoji jedna otvorena arbitraža u Vašingtonu, ali je ona trenutno suspendovana na određeni period dok je trajala ova pomenuta. Isti je predmet arbitraže i nelogično je očekivati da će ona biti nastavljena. Mi očekujemo da će slovenačka strana da se izjasni prema arbitražnom tribunalu i da se ona okonča. Prema tome, tu više ne bi trebalo da bude posljedica po Republiku Srpsku", rekao je Đokić.
U slučaju predmeta "Viaduct", Đokić je naglasio da je on okončan i da je arbitraža poznata.
"Tu je predmet arbitraže poznat, a obaveze izvršenja je na BiH, tamo je podnesen zahtjev. Mi u ovom trenutku kao Republika ne možemo intervenisati prije nego što to završe institucije BiH. Više puta sam rekao da Republika Srpska neće izbjeći izvršavanje bilo koje svoje obaveze, kada za to budu stvorene obaveze koje idu na teret Srpske, a to u ovom trenutku ne postoji", poručio je Đokić.
Dalje je kazao da arbitraža za vjetropark "Trusina" nije ni pokrenuta.
"Nadam se ni da neće biti. Mi tu imamo neku vrstu rješenja, ali to sada ne mogu pominjati, ali u svakom slučaju očekujem da to ne bude pokrenuto, ali ako partner i pokrene postupak, Srpska ima jake argumente da to riješi", tvrdi Đokić.
Stojanoviću je poručio da ne stvara "lažan utisak kako se ovdje radi o obavezama za Republiku Srpsku".
"Obaveze za Srpsku ne postoje. Postoji samo jedna jedina obaveza, a to je arbitraža koja je okončana za RiTE 'Ugljevik' i za koju je, treba reći, na kraju presuđen znatno manji iznos jer je traženo daleko više. Treba imati u vidu da smo mi po osnovu tog sporazuma tri decenije raubovali ono što je bilo obaveza i druge strane i na bazi toga je postignuto rješenje.
U ovom času nemamo nikakve štete po pitanju nekih novih arbitraža, nego samo ono što je poznato", zaključio je Đokić.
Komentarišući njegov odgovor, poslanik SDS-a Tomica Stojanović rekao je da su navikli na to da ih nadležni obmanjuju.
"Znam da vi možete da blefirate i iznosite razne neistine i to mi nije nepoznato. Nažalost to narod ne prepoznaje, a bojim da kada prepozna, biće kasno. Bojim se da vi kroz ove postupke prodajete Republiku Srpsku. Ove podatke nisam iznio ja, već Pravobranilaštvo BiH, pa i ove države koju ne volimo. Ali vidite, platićemo mi sve ovo, a pitaću vas kada budemo plaćali i kada se pare budu skidale sa računa da li ćete i tada klimati glavom. Vi nećete platiti, ali mi hoćemo, vi ćete svoje bisage uzeti i otići u inostranstvo. Narode, vi ćete ovo platiti", poručio je Stojanović.
I poslanik PDP-a, Igor Crnadak, osvrnuo se na arbitraže, ali konkretno na slučaj "Viaduct".
On je pitao ministra unutrašnjih poslova Sinišu Karana da li MUP vodi bilo kakvu vrstu istrage vezano za ovaj slučaj.
"Bez obzira da li je to došlo od tužilaštva, ili ste vi po službenoj dužnosti pokrenuli nešto, jer to možete po zakonu. Da li se vodi bilo kakva istraga, jer su u javnosti u posljednje vrijeme stizale vrlo uznemirujuće informacije, da će ovaj narod kroz svoje plaćanje poreza, svoj rad platiti 110 miliona KM tom 'Viaductu' i 18.000 KM svaki dan?", pitao je Crnadak.
Ministar Karan je rekao da je MUP 25. jula 2024. podnio izvještaj protiv tri osobe, od kojih je jedno zaposleno kao direktor u HES 'Vrbas', a. d. Banjaluka, i pravnog lica "Viaduct" iz Portorož, zbog sumnje da su izvršili četiri krivična djela zloupotrebe službenog položaja ili ovlašćenja.
"A u vezi sa malverzacijima prilikom zaključenja konstultantskih usluga između navedenih pravnih lica, zbog čega je u Vašingtonu dosuđeno da se slovenačkom preduzeću isplati 38 miliona evra sa kamatama pri čemu je budžetu Srpske načinjena šteta od najmanje 75,8 miliona maraka. Ovo je bilo po službenoj dužnosti", rekao je Karan.
Crnadak je rekao da su ove riječi neubjedljive.
"Pozivam vas da kažete da se nećete smiriti dok ne kažete da su oni koji su odgovorni za 'Viaduct' ne odu u zatvor. Ako je to tako. Ovo je stvar koja sluđuje ljude", kazao je Crnadak.
Inače, na sjednici Predstavničkog doma PS BiH koja je u toku, jedna od tačaka dnevnog reda jeste i izvještaj Pravobranilaštva BiH koji se odnosi na arbitražne postupke koji BiH ima ili koji joj prijete na međunarodnom nivou, a jedna od njih je i "Viaduct".
Iz Pravobranilaštva su podsjetili da je 15. aprila 2022. usvojeno da su obaveze da Bosna i Hercegovina plati 39.8 miliona evra na ime naknade štete, 5.68 miliona dolara na ime troškova postupka tužilaca i 343 hiljada dolara na ime naknade troškova predujma ICSID-u koji su plaćeni od strane tužilaca.
Pravobranilaštvo BiH je potvrdilo da u slučaju "Viaduct", pisalo Savjetu ministara BiH te da su početkom ove godine dobili obimnu dokumentaciju od strane sudskih izvršilaca iz Luksemburga po postupku po prijedlogu Viaduct.
"Uvažavajući činjenicu da je nužno da BiH pred nadležnim sudom u Luksemburgu preduzme adekvatne pravne radnje u cilju zaštite imovine i imovinskih interesa, a polazeći od toga da Pravobranilaštvo BiH ne poznaje pozitivne zakonske propise u Luksemburgu, neophodno je da za dalje zastupanje BiH bez odlaganja bude angažovana advokatska kancelarija sa sjedištem u Luksemburgu, te je stoga Pravobranilaštvo predložilo SM BiH da angažuje advokatsku kancelariju iz Luksemburga. Ova informacija nije razmatrana na sjednici Savjeta ministara BiH. Nakon toga, Pravobranilaštvo BiH predmetnu informaciju ponovo je uputilo u precuduru radi razmatranja na sjednici Savieta ministara BiH", pojasnili su iz ove institucije.
Prema izvještaju Pravobranilaštva BiH, tu je još i arbitražni postupak po tužbi Elektrogospodarstva Slovenije protiv BiH vrijedan 695.175.000 evra, a koji se vodi pred Međunarodnim centrom za rješavanje investicionih sporova u Vašingtonu (ICSID).
Navode da je ovo u prekidu zbog istog arbitražnog spora u Beogradu (to je kazao i Đokić), te da su se tako dogovorile obje strane 19. decembra 2023. godine. Dogovor je glasio da period mirovanja traje do okončana pregovora, a to je 31. maj 2025. godine. Pošto je arbitraža u Beogradu završena, dakle za 15 dana bi trebao da prestane period mirovanja.
Dalje navode da je u toku mirno rješavanje spora sa Hrvatskom elektroprivredom oko ulaganja u RiTE Gacko, a u kome hrvatska strana traži 100 miliona evra.
"Iznos štete nanesene HEP-u, proisteklo iz propusta BiH je još pod procjenom. Ipak, preliminarna procjena HEP pokazuje da su pretrpljene štete samo što se tiče neuspjeha dostave električne energiju ne manje od 100 miliona evra. HEP očekuje da su ukupne štete veće. Pregovori su u toku", rečeno je iz Pravobranilaštva BIH.
Nadalje, kada je u pitanju postupak koji se odnosi na Vjetropark Trusina, vrijedan 102 miliona evra, iz Pravobranilaštva BiH navode da je hrvatska strana poslala obavještenje o mogućem sporu, te da su o tome obavijestili Vladu RS koja je sa Kermas Energijom iz Zagreba zaključila taj projekat, te Savjetu ministara BiH.
"Ministarstvo energetike RS je istaklo mogućnost da se ovaj postupak mirno riješi. Takođe, pregovaračko tijelo BiH razmatralo je Obavještenje o sporu, te u skladu s tim donijelo zaključke o preduzimanju radnji u konketnom slučaju", naveli su, ali ne iznoseći detalji o tim zaključcima.