Istraživanja pokazala da su političari u Republici Srpskoj laici za internet. Ne znaju da grade predizborni rejting preko društvenih mreža
Lokalni izbori u BiH "broje sitno", a u ovom ciklusu višeslojnih priprema političara i njihovih stranaka, nešto više nego u prethodnim, izdvaja se sakupljanje predizbornih poena putem interneta. Ipak, na našim prostorima to je i dalje, tvrde stručnjaci, mač sa dve oštrice.
- Nismo mi još dostigli taj nivo osvešćenosti o značaju interneta za predizbornu trku kao što je to, recimo, u SAD. Tamošnji političari grade predizborni rejting na osnovu poverenja koje uživaju putem interneta, odnosno društvenih mreža, i imaju vrlo realnu percepciju svojih potencijalnih birača i pre nego što počne kampanja u zakonskim okvirima - objašnjava, za "Novosti", politikolog Vlade Simović.
Političari u Republici Srpskoj još nemaju naviku da angažuju stručnjake koji će ih savetovati o tome kako na adekvatan način koristiti virtuelni prostor.
- I dalje se ide iz krajnosti u krajnost. Ili se opuste, pa preintenzivno ulaze u dijaloge u komentarima, na primer na "Fejsbuku". Desi se da doslovno "uguše" potencijalnog birača svojom preteranom ljubaznošću, javljanjem ili izbacivanjem sadržaja koji apsolutno nema veze sa njegovim političkim ciljevima. S druge strane, dešava se da otvore nalog, neko vreme su sveprisutni sa idejama, a onda im profili samo "zamru". Da bi pravilno koristili internet u predizbornoj trci, potreban je balans između ove dve krajnosti, a naši političari nisu obučeni na taj način, pa su im iz tih razloga neophodni savetnici i IT stručnjaci u timu. U suprotnom, njihovo pojavljivanje na internetu nema nikakvog smisla - pojašnjava Simović.
Osim toga, birači u BiH najčešće su osobe starije dobi, dakle iznad 50 godina, a redovni korisnici društvenih mreža imaju do 30 godina, i tu najstaje raskol.
- Ovi stariji vrlo malo ili skoro nikako ne koriste internet, dok oni koji ga koriste vrlo retko glasaju - dodao je na kraju Simović.
Ovih dana, najčešće korišćeni metod za pridobijanje prevremenih poena su direktna obraćanja u fejsbuk-inboksu.
Ovaj metod koriste uglavnom potencijalni odbornici u opštinskim strukturama, dakle pretežno do sada anonimne osobe. Oni uglavnom pribegavaju metodi "znamo se, aj glasaj za mene, budi drug, komšije smo, sedeli smo u klupi...".
- Smatram da je ovo za mene u ovom trenutku najbolje rešenje, jer do sada javnosti nisam bio poznat. Ako im ne pristupim baš ovako, "drugarski", drugačije neće ni znati da sam se kandidovao - priznaje za naš list jedan od odborničkih kandidata za Banjaluku koji je želeo da ostane anoniman.