FOTO: null

Od stotinu vozila u Republici Srpskoj, za tek jedno moglo bi se reći da je novo.

Preciznije, u trećem tromjesečju registrovan je 78.781 putnički automobil, od čega ih je svega 707 staro godinu ili manje.

Istovremeno, statistika pokazuje da se najviše četvorotočkaša može svrstati u kategoriju krševa, o čemu svjedoči podatak da ih je jednu i po deceniju "pregazilo" 35.418, ili gotovo polovina (45 od 100).

Kriza je, naravno, presudan faktor koji odlučuje da li neko sjeda za volan luksuznog četvorotočkaša, ili skromnog automobila, ali se ona ne odražava i na brojnost vozila. Broj im nezaustavljivo raste.

Naime, u trećem tromjesečju u Republici Srpskoj je, uključujući motocikle, autobuse, teretna, priključna i ostale vrste vozila, registrovano njih 91.504, ili 7,4 odsto više u odnosu na isti period prošle godine.

Stručnjaci su jedinstveni u stavu da finansijska dubioza, u kojoj se nalazi dobar dio vozača, nepovoljno utiče na starost njihovih ljubimaca na četiri točka.

Istovremeno, građane stručnjaci upozoravaju da, ukoliko već sebi ne mogu da priušte nov automobil, moraju da provjeravaju ispravnost onog koji voze. Među elementima na četvorotočkašu na koje biste posebno morali da se fokusirate u prvom redu nalaze se kočioni i upravljački sistem, kao i gume, te amortizeri, koji takođe imaju značajan uticaj na bezbjednost, ali i svjetla i žmigavci, i slično.

Milija Radović, direktor Agencije za bezbjednost saobraćaja Republici Srpskoj, kaže da bi svako volio da vozi novo vozilo, ali to građanima mogućnosti ne dozvoljavaju.

"Prosječna starost vozila u Republici Srpskoj lani je iznosila 16 godina, i ona je proteklih godina stagnirala. Najpopularnije vozilo na našim putevima su golfovi dvojke, koji su već sad oldtajmeri, jer su proizvedeni oko 1985. godine", naveo je Radović.

To što se koriste stara vozila nije toliko sporno, a stručnjaci kažu da bi vozači morali biti savjesni i češće ih odvoziti na tehnički pregled.

"Stara vozila podložnija su kvarovima i potrebno ih je redovno kontrolisati. Nažalost, neki vozači ne koriste mogućnost da pri registraciji budu uz svoja vozila i dobro ih pregledaju prilikom tehničkih pregleda", naveo je Radović.

Borce za zaštitu standarda takođe ne iznenađuje podatak da su na našim putevima, te na parkinzima i u garažama uglavnom stariji četvorotočkaši. To je, kako podvlače, pokazatelj niskog standarda.

"Platežna moć od 2011. godine do danas strahovito opada. Masa građana svake godine ostaje bez posla, a i za one koji rade, sve je lošija isplata", naveo je Dušan Srdić, predsjednik Udruženja potrošača "Reakcija" Banjaluka, poručujući da se to uveliko odražava i na naš vozni park.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )